همکاری پیشکسوت 93 ساله شنا با سازمان ملی استاندارد ایرانتقی عسگری پیشکسوت 93 ساله شنا و شیرجه این روزها به بررسی و تحقیق درباره استخرهای استاندارد در ایران می‌پردازد و درحال حاضر ایرادات کتاب تجهیزات استخر شنا را با همکاری سازمان ملی استاندارد اصلاح می‌کند.

تقی‌عسگری پیشکسوت و پدرشیرجه ایران در گفت و گو با خبرنگار صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور درباره شرایط حال حاضر خود گفت: همیشه عاشق کارم و ورزش بوده‌ام؛ خیلی از پیشکسوت‌ها وقتی سن و سالی از آنها می‌گذرد افسرده می‌شوند و به فعالیت‌های سازنده خود ادامه نمی‌دهند اما من همیشه سعی کرده‌ام از این احساس دور بمانم و در حال فعالیت باشم.

وی ادامه داد: در حال حاضر حاضر همانند گذشته کار بررسی و تحقیق درباره استخرهای استاندارد بر اساس معیارهای فدراسیون جهانی شنا را بر عهده دارم و همیشه سعی می‌کنم با مشاوره و راهنمایی‌های خود در ساخت و ساز استخرهای استاندارد در کشور موثر باشم.

عسگری خبر داد: در حال حاضر ایرادات کتاب تجهیزات استخر شنا که توسط سازمان ملی استاندارد ایران منتشر شده است را بررسی و اصلاح می‌کنم، امیدوارم این مهم با همکاری فدراسیون شنا به انجام برسد.

این پیشکسوت همچنین درباره مستند "پرنده آبی" که درباره‌ی زندگی خود اوست، گفت: من در دوران جوانی کار ساخت و ساز انجام می‌دادم و کاوه بهرامی مقدم کارگردان این مستند از دوران کودکی یکی از شاگردان خیلی خوب و با استعدادم بود؛ بعدها وارد کار ساخت انیمیشن و مستند شد و به دلیل اینکه کاملا روی بنده شناخت شد تصمیم به ساخت مستند "پرنده آبی" گرفت و 12 سال برای ساخت آن وقت گذاشت.

تقی عسگری متولد بهمن سال 1303 است و در مسابقات آسیایی دهلی سال 1330 موفق شده در دو رشته سکو و شیرجه دو مدال نقره کسب کند.او همچنین در سال 1323 نایب قهرمان مسابقات قهرمانی کشور شد و از آن سال تا سال 1344 به طور متناوب در یازده دوره از مسابقات قهرمانی کشور شرکت کرد و عمر قهرمانی‌اش 21 سال طول کشید. در این یازده دوره، 9 بار قهرمان و دوبار هم نایب‌قهرمان شد.آخرین سالی که عسگری در مسابقات قهرمانی کشور شرکت کرد 41 ساله بود و اول شد و از مسابقات خداحافظی کرد.