شهرام محمودی: باشگاه فرهنگی، ورزشی نداریمقطعا برای ستاره‌های والیبال ایران هیچ کجا خانه خودشان نیست چرا که در همه این سال‌هایی که والیبال در مسیر رشد قرار گرفته بازهم بازی در لیگ برتر ایران را ترجیح داده‌اند.

شهرام محمودی هم یکی از آن ستاره‌هاست که سال گذشته برای مدتی هم که شده از تیم ملی خداحافظی کرد تا به گفته خودش به مصدومیت‌هایش رسیدگی کند.

شهرام این فصل هم پشت خط زن تیم بانک سرمایه قهرمان فصل گذشته و معتقد است درحال حاضر تمام فکر و ذکرش روی لیگ است. ستاره والیبال ایران در گفت و گو با خبرنگار صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور اینگونه به سوالات پاسخ داد:

*در بازی اول خود در لیگ مقابل شهرداری ورامین کار راحتی داشتید.

شروع لیگ و در کل هر تورنمنتی سخت است امسال هم همینطور بود. تیم‌ها مدت‌ها بازی رسمی نداشتند و با همدیگر بازی نکرده‌اند ما هم مستثنی نبودیم. بد شروع کردیم ولی تیم باتجربه‌ای هستیم و خیلی زود بازی را دست گرفتیم و شهرداری ورامین را 3 بر صفر شکست دادیم.

*باتوجه به این که بازیکنان ملی‌پوش در تیم‌های مختلف تقسیم شده‌اند انگار سطح رقابت‌های لیگ امسال بهتر از سال گذشته خواهد بود؟

خیلی سخت‌تر و نزدیک‌تر می‌شود. هرسال که جلوتر می‌رویم با رشد والیبال ایران لیگ هم رشد می‌کند. تمام بازیکنان در یک سطح هستند شاید ملی‌پوش‌ها تفاوت 20درصدی داشته باشند آن هم چون در مسابقات بینالمللی زیاد شرکت می‌کنند شاید کمی بهتر از بقیه باشند. زمانی فقط تیم‌های پیکان و صنام بودند و همه تیم‌ها را 3 بر صفر می‌بردند. قهرمان هم از 4 بازی مانده به انتهای لیگ مانده مشخص میشد همین تیم شهرداری ورامین 9 بازیکن دارد ولی برای بازی اول خیلی خوب بازی کرد. در کل نمیشود هیچ تیمی را دست کم گرفت. لیگ به تیم ملی کمک میکند. فقط امیدوارم منظم برگزار شود. ما تا لحظات آخر بازی با شهرداری ورامین نمیدانستیم این تیم در لیگ هست یا نه خود. وقتی رفتیم سالن فهمیدیم که بازی داریم باید این مسائل به ظاهر کوچک را برتر برطرف کنند. داوری و برنامهریزی لیگ باید پله، پله با بازیکنان پیشرفت کند.

*بازیکنان هم نسل شما همیشه ترجیح داده‌اند در لیگ ایران بازی کنند، دلیلش چیست؟

این‌که در کشور خودت بازی کنی خیلی راحت است. برای لژیونر شدن باید 7، 8 ماه در کشور غریب بازی کنی و با فرهنگ و غذاهای متفاوت کنار بیایی. برای ما مقداری دیر شده است. بازیکنان هم‌دوره من 29، 30 ساله هستند اما بازیکنان جوانی مثل جواد معنوی‌نژاد و میلاد عبادی‌پور خیلی کار خوبی کردند که رفتند. آنها اول راه والیبال هستند. ولی شرایط برای ما اینجا هم از نظر مادی و هم معنوی مناسبتر است.

*بحث طولانی‌تر شدن لیگ مطرح شده بود با این موضوع موافق هستید؟

مشکل سخت افزاری در لیگ وجود دارد و نمی‌توان به راحتی آن را مدت طولانی برگزار کرد. سال گذشته 2 تیم در لیگ یک هفته میگفتند هستند یک هفته میگفتند منحل شده‌اند. ما باید اول این مشکلات را حل کنیم و بعد سراغ طولانیتر کردن لیگ برویم.

کشورهایی که لیگشان طولانی‌تر است دلیل دارند. مثلاً کشورهای اروپایی چون لیگ قهرمانان اروپا و جام حذفی دارند مجبور هستند لیگشان را طولانی کنند تا آن بازیها را در لیگ جا دهند. ما اینها را نداریم. جام باشگاههای آسیا یک تورنمنت یک هفتهای است که زود تمام می‌شود.

ما در مسائل ابتدایی مشکل داریم. مثلا خیلی حیف است تیم شهرداری ورامین با این همه تماشاگر و اشتیاق در لیگ نباشد. به نظرم امسال آقای پورحسن کار خوبی انجام داد و از اول محکم جلوی تیمهایی که مشکل مالی دارند ایستاد. الان بازیکنانی هستند که یک 2 یا حتی 5 سال از باشگاههای خودشان طلبکار هستند.

* شما با تیمداری بخش خصوص موافق هستید؟

خب به هرحال بخش خصوصی هم باید مبلغی برای حضور در لیگ پرداخت کند.

*شما دوست دارید مثل استقلال و پرسپولیس دولتی شوید؟

کلا ورزش باید خصوصی شود. من نمیتوانم درباره خصوصیسازی کارشناسی کنم، آن هم امکانات میخواهد. ساده نیست که شخصی 5 میلیارد هزینه کند ولی برگشت نداشته باشد. باشگاههای ما حرفهای نیستند که درباره بحث خصوصیسازی صحبت کنیم. آن‌ها در واقع تیمداری میکنند. باشگاه نیستند همه میگویند باشگاه فرهنگی، ورزشی درحالی که هیچ کار فرهنگی در باشگاهها نداریم به نظرم ننویسند باشگاه فرهنگی، ورزشی. سال گذشته لیگ برتر والیبال پر از بدرفتاری و کارهای زشت بود البته فعلا امسال اول لیگ است و شاهد چیزی نبودیم.

*مدتی در تیم ملی نبودید حالا از موعد استراحت شما گذشته چه برنامه‌ای برای حضور در تیم ملی دارید؟

تازه استرس لیگ شروع شده و تا مسابقات ملی خیلی مانده است. کسانی که به من نزدیک بودند، میدانند چقدر مشکل فیزیکی داشتم. به خاطر فشار بیش از حد مسابقات ملی من استراحت نکردم. البته در این مدت هم به جام باشگاههای آسیا رفتم و الان هم لیگ شروع شده ولی مجبور بودم که به باشگاههای آسیا بروم چون قرارداد داشتم ولی در مجموع خوب بود که از کوران مسابقات دور بودم. کمرم خیلی مصدوم بود. در این مدت تعادل وزنی‌ام را هم برقرار کردم. بیشتر از 5 سال بود نمیتوانستم رژیمهایی که دوست دارم را بگیرم. وزنم بالا بود چون همیشه در کوران مسابقات بودیم و وقت رژیم نداشتم. بدنم ضعیف میشد.

*تیم ملی والیبال امسال بالاخره اولین مدال جهانی‌اش را گرفت و شما درست همان موقع حضور نداشتید احساس تأسف نکردید؟

گفتم نوش جون همه بازیکنان. آن مدال را داداش‌های من گرفتند. مدال برای بازیکنان نبود و برای مجموعه والیبال بود. به قول مصطفی کارخانه وقتی پرچم تیم ملی بالا باشد پرچم والیبال بالاست. همه ما از این اتفاق خوشحالیم. بعد از کسب آن مدال من به همه بازیکنان پیام دادم. حتی در مسابقات با آن‌ها در ارتباط بودم و از گرفتن این مدال خیلی خیلی خوشحال شدم. لیاقتش را داشتیم.