کارشناس بسکتبال:

نشست‌هایی درخصوص عملکرد تیم ملی برگزار شود/ اگر بزرگی کوچک شود کوچک‌ترها بزرگ نمی شوندمحمد کسایی پور، مربی بسکتبال کشور پیشنهاد داد که منتقدان و موافقان فدراسیون بسکتبال در نشست های ماهانه یا هفتگی حضور پیدا و با هم بحث و تبادل نظر کنند تا به این رشته کمک شود.

محمد کسایی پور، مربی بسکتبال در گفت و گو با خبرنگار صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور درخصوص نتایج تیم ملی بسکتبال در رقابت های انتخابی ایتالیا بیان داشت: همانطور که همه کارشناسان و اهالی بسکتبال هم گفتند بهترین فرصتی که برای انتخاب تیم ملی در المپیک وجود داشت جام ملت های آسیا بود که نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم.

وی افزود: در مسابقات ایتالیا طبیعی بود که در مرحله دوم برای همه تیم ها کار سخت می شود. تیمی مثل یونان هم نتوانست از این فرصت استفاده کند. اما کار برای تیم ما هم خیلی خیلی سخت بود به هرحال تیم ایران از قاره آسیا شرکت کرده بود و سطح بسکتبال آسیا با قاره اروپا متفاوت است. به هرحال نتایجی که ایران به دست آورد نتایج خوبی نبود. ما در بازی یونان یا حتی بازی با مکزیک هم می توانستیم برنده باشیم و یک مرحله بالاتر برویم.

کسایی پور تصریح کرد: الان نکته مهم این است که بسکتبال ایران از این فرصت از دست رفته چقدر می تواند استفاده کند تا دیگر دچار همچین معضلی نباشد و برای المپیک های آینده آماده شود. ما در فوتبال از 1974 که برای المپیک شرکت کردیم تا الان در هر دوره المپیک همیشه برای انتخاب شدن مشکلاتی داشتیم و راه برای ما بسته شده است. این بلا نباید سر بسکتبال بیاید باید شرایطی به وجود بیاوریم که حداقل در دوره بعدی المپیک شرکت کنیم.

این کارشناس بسکتبال با بیان این که باید از همه اتفاقات گذشته درس بگیریم، گفت: باید کارشناسی خوب انجام دهیم و آسیب شناسی کنیم. بهتر است میزگردهایی با حضور کارشناسان تشکیل شود.کسانی که منتقد وضعیت تیم ملی یا طرفدار آن هستند جلساتی تشکیل دهند و حضور داشته باشند و بحث و صحبت کنند که چه اتفاقی باید بیفتد تا در المپیک بعدی یا انتخابی جهانی که شهریورماه است بهتر عمل کنیم.

وی درخصوص جوانگرایی در تیم ملی اظهار داشت: تعریف جوانگرایی باید مشخص شود اگر بازیکنی با 30 سال سن یا بیشتر هنوز این قابلیت و امکان را دارد که بازی کند و یکی از بهترین بازیکنان لیگ شود یا در لیگی قوی مثل چین بازی کند می تواند در تیم اثرگذار باشد. اما باید مشخص شود تعریف بازیکن جوان چه هست. بازیکنانمان را به دست خودمان پیر نکنیم اجازه بدهیم تا جایی که امکان دارد بازی کنند. فوتبالیستی مثل ناوارو هنوز به تیم ملی اسپانیا دعوت می شود. به طورحتم اسپانیا پتانسیل زیادی در فوتبال دارد اما باز از این بازیکن باسابقه استفاده می شود. فکر می کنم در این مقطع خیلی مناسبت تر بود ما از کل ظرفیت بسکتبال استفاده می کردیم و اگر این ظرفیت جوابگوی کارمان نبود آن وقت تغییرات کلی ایجاد می کردیم.

کسایی پور اضافه کرد: قطعا این نظر شخصی باوئرمان سرمربی تیم ملی بوده و صحبت هایی با بازیکنان انجام داده بود بازیکنان ما هم آنقدر بزرگ هستند که جا را برای جوانترها باز کنند. اما فکر می کنم حالا فدراسیون باید در این ماجرا وارد شود مگر این که نظر بر این باشد که تیم نتیجه خوبی در انتخابی المپیک گرفته است. به هرحال باید با باوئرمان هم صحبت شود که چقدر به اهداف خود در این رقابت ها دست یافته. تمام این ماجراها آسیب شناسی می خواهد.

این مربی درباره نقش پیشکسوتان در ورزش نیز گفت: هر بزرگی که کوچک شود برای آن رشته اتفاق خوبی نخواهد افتاد برای این که آن وقت کوچک ترها بزرگ نمی شوند. باید هرکس سرجای خودش باشد.

کسایی پور در پایان خاطرنشان کرد: اول باید بحث کنیم که بحرانی وجود دارد یا ندارد. ممکن است یک بخش بزرگی از بسکتبال ما اعتقاد داشته باشد که هیچ بحرانی وجود ندارد یا بالعکس. اگر تمام کارشناسان و پیشکسوتان توافقی سر این ماجرا داشته باشند باید در جلساتی با یکدیگر بحث کنند. یک جاهایی طبیعی است که بحث ها مقداری تندتر می شود ولی باید یاد گرفت که همدیگر را تحمل کنیم و شرایطی به وجود بیاوریم که همه امکان بیان کردن نظراتشان را داشته باشند. باید مخالف و موافق در نشست های ماهانه و هفتگی حضور پیدا کنند که انشالله به بسکتبال کمک کنیم.