مریم طوسی:

اولین و تنها هدفم کسب سهمیه المپیک استطوسی بانوی دونده قهرمان آسیا که دو فرصت دیگر برای کسب سهمیه دارد این روزها سخت مشغول تمرین و تلاش است و معتقد است بزرگترین و تنها هدفش کسب سهمیه المپیک ریو است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور، مریم طوسی دونده طلایی آسیا از تلاش خود برای استفاده از دو فرصت باقی مانده برای کسب سهمیه المپیک خبر داد و تصریح کرد: همه تلاشم را می کنم تا حد نصاب ورودی المپیک ریو را به دست آورم. آخرین رقابتی که برای کسب سهمیه در آن شرکت کردم رقابت‌های ارزروم ترکیه بود که توانستم مدال نقره آن رقابت‌ها را کسب کنم اما متاسفانه به حد نصاب لازم برای ورود به المپیک نرسیدم.

وی در ادامه افزود:‌ در حال حاضر جدی‌ترین رقیبم رکوردم است. حد نصاب ورودی المپیک در این رشته ۲۳:۲۰ ثانیه است در حالی که رکورد من ۲۳:۴۶ ثانیه است. در این مدت باقی مانده تا المپیک تمام تلاشم را می‌کنم تا این فاصله را جبران کنم. خوشبختانه ما دو مسابقه دیگر پیش رو داریم و در آن رقابت‌ها می‌توانم شانسم را برای کسب سهمیه المپیک امتحان کنم.

طوسی با بیان اینکه "کسب سهمیه المپیک به عوامل بسیار زیادی مربوط می‌شود" توضیح داد: تنها دونده در آن نقشی ندارد. امیدوارم که بتوانم این فاصله ناچیزی که تا ورودی المپیک دارم را از بین ببرم و بتوانم با کاروان ایران راهی برزیل شوم. برای رسیدن به المپیک باید شرایط المپیکی شدن داشته باشیم. دوندگانی که هم اکنون در رقابت‌های جهانی حرف اول را می زنند از سال‌های قبل برنامه ریزی داشته اند و طبق برنامه جلو می روند تا به هدف نهایی شان دست پیدا کنند.

وی همچنین اظهار کرد: اما متاسفانه این روند در ایران کند پیش میرود ما هنوز برنامه‌ریزی درستی برای المپیک نداریم. و باید این امکانات را برای دوومیدانی کارانمان مهیا کنیم تا در سال های آینده بتوانند برای میهن مان افتخار آفرینی کنند. برای رسیدن به بزرگترین رقابت ورزشی جهان تنها ملاک تلاش ورزشکار نیست بلکه باید شرایط و امکاناتش مهیا شود.

طوسی در ادامه بیان داشت: به عنوان مثال من در بین بانوان المپیک رکوردم نسبت به بقیه برای کسب مجوز المپیک نزدیک تر از همه است اما حتی یک ماساژور ندارم. با این حال باید با شرایط کنار بیایم و خودم را هر طور که شده برای رسیدن به المپیک آماده کنم.

دونده طلایی آسیا در پاسخ به این سوال که اگر به المپیک برسد در میدان سختی مثل ریو چه عملکردی خواهد داشت، اظهار کرد:واقعیت این است که المپیک میدان کسب تجربه و مهارت نیست چون بهترین های جهان گرد هم جمع می شوند. ولی برای دونده های نوپایی مثل ما المپیک می تواند تجربه ارزنده ای باشد. ضمن اینکه هر ورزشکاری که به المپیک می رسد از سخت ترین تمرینات و برنامه ها گذشته و تمام تلاشش این است که نتایج خوبی هم بگیرد. من هم اگر به المپیک راه پیدا کنم، بدون شک نهایت تلاشم را می کنم که به نتیجه ای درخور توجهی برسم. اما اولین هدفی که در حال حاضر دارم کسب سهمیه المپیک است.

این بانوی دونده یکی از مشکلات ورزش بانوان را بی انگیزگی حامیان مالی عنوان کرد و گفت: الان یکی از مشکلاتی که ورزش زنان دارد، کمبود اعتبار و بی انگیزگی حامیان مالی برای سرمایه گذاری در این حوزه است. مشکل دیگری که در بخش ورزش زنان وجود دارد، نداشتن بیمه است که امیدواریم این موضوع مورد توجه نمایندگان مجلس قرار بگیرد. مثلا اگر ورزشکاری دچار آسیب دیدگی جدی شود، آینده ای روشن نخواهد داشت و معلوم نیست که بتواند در آینده به ورزش بپردازد یا خیر. من فکر می کنم که این مسائلی که عنوان کردم از جمله مشکلات ورزش زنان است.


منبع: سایت باشگاه پیشکسوتان ورزش کشور