حبیب میرواحدی پیشکسوت کشتی: مسابقات انتخابی در کشتی یک اصل است/ اقدامات صندوق باعث شده قهرمانان گذشته فراموش نشوندسید حبیب الله میرواحدی پیشکسوت کشتی معتقد است برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی در کشتی یک اصل است.

میرواحدی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: کشورهای صاحب نام کشتی مانند روسیه، ترکیه و آمریکا مسابقات انتخابی و پلی اف دارند. از نظر من به طور صددرصد باید مسابقات انتخابی برای تیم ملی برگزار شود.

میرواحدی در خصوص اهمیت برگزاری لیگ کشتی گفت: برگزاری لیگ در توسعه کشتی کشور موثر است همچنین فرصتی برای درآمدزایی کشتی گیران است زیرا کشتی در کشور ما حرفه ای نیست و کشتی گیر باید از جایی درآمد داشته باشند و لیگ به درآمدزایی بسیار کمک می کند.

این پیشکسوت کشتی ادامه داد: نکته دیگر این است که لیگ در کشور ما خیلی زود تمام می شود و زمان برگزاری آن کم است در کشورهای دیگر لیگ کشتی مانند لیگ فوتبال فصلی است از جمله لیگ کشتی آلمان که 3 ماه طول می کشد.

وی اظهار کرد: بهتر است لیگ در فرصتی مناسب پس از مسابقات جهانی و المپیک برگزار شود تا کشتی گیران جوان خودشان را نشان بدهند که البته امسال در تاریخ مناسب برگزار شد. این روند نیاز به برنامه ریزی درست و الگوبرداری از لیگ های معتبر کشتی جهان دارد.

میرواحدی که عضو تیم کشتی پیشکسوتان است و در مسابقات جهانی یونان حضور داشته است، درباره اهمیت ورزش حرفه ای پیشکسوتان گفت: حضور پیشکسوتان در فضای حرفه ای و رقابتی ورزش الگو و انگیزه مناسبی برای جوان ترهاست. جوان ها می بینند که چطور یک فرد بالای 50 سال تلاش می کند تا مدال بگیرد و هنوز آماده است.


وی ادامه داد: در حال حاضر می بینیم جوانی که ورزش می کرده در 30 سالگی ورزش را کنار گذاشته است و دیگر ورزش نمی کند. شاید اهمیت مسابقات پیشکسوتان بیشتر برای این است که جوانان الگو بگیرند تا در هر سنی تلاش کنند سالم بمانند و برای کسب افتخار انگیزه داشته باشند.

میرواحدی در خصوص عملکرد صندوق حمایت گفت: صندوق حمایت مامن پیشکسوتان است و با حضور دکتر ابطحی اقدامات موثر و مثبتی برای پیشکسوتان انجام داده است. برنامه های صندوق باعث شده قهرمانان گذشته و افرادی که برای ایران افتخار کسب کردند فراموش نشوند.

میرواحدی در پایان از پدر خود سید ابوالحسن میرواحدی رئیس اسبق فدراسیون کشتی در دهه 60 به دلیل خدماتش برای کشتی و تشویق وی به این ورزش و همچنین دکتر جیرسرایی رئیس کمیته پیشکسوتان برای اهمیت دادن به کشتی پیشکسوتان تقدیر و تشکر کرد.

حبیب الله میرواحدی از سن 13 سالگی کشتی را در آلمان آغاز کرد. پدر و خانواده پدری او کشتی گیر بودند و به همین واسطه به این رشته علاقمند شد. او در مسابقات قهرمانی پیشکسوت جهان یونان در وزن 130 کیلوگرم حضور داشت.