ابراهیم جوادی: پیشکسوتان از عملکرد صندوق راضی هستند/ انتظارات از تیم ملی کشتی در المپیک بسیار بالاتر بودابراهیم جوادی پیشکسوت کشتی و دارنده مدال المپیک معتقد است عملکرد صندوق در سال های اخیر بسیار مثبت بوده است و قهرمانان و پیشکسوتان از این عملکرد راضی هستند.

جوادی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: در این ایام که کرونا دوباره در حال یکه تازی است ترجیح می دهم در قرنطینه بمانم و خانه را فقط در صورت ضرورت ترک می کنم. سال گذشته یکبار دچار کرونا شدم و خوشبختانه ویروس ریه هایم را درگیر نکرد. ولی در حال حاضر با وجود تزریق دو دوز واکسن همچنان پروتکل ها را حفظ می کنم.

وی ادامه داد: باید تا پایان واکسیناسیون عمومی و با رعایت پروتکل ها در قطع زنجیره این بیماری تلاش کنیم. متاسفانه هر روز شاهد مرگ تعداد بیشتری از هموطنانمان هستیم. کوچکترین کوتاهی یا حضور در دورهمی و مهمانی اشتباه بزرگی در این دوران است.

جوادی در ادامه در خصوص عملکرد تیم ملی کشتی آزاد ایران در المپیک گفت: انتظارات از تیم ملی کشتی بسیار بالاتر بود. کشتی تنها رشته ای است که در هر دوره ای جایگاه ایران در رده بندی مدال های المپیک را بالا می بَرد ولی متاسفانه نتایج کشتی گیران ما در این المپیک نسبت به ادوار گذشته ضعیف بود.

وی با بیان اینکه مدیریت و سیاست گذاری نامناسب در فدراسیون، نحوه انتخاب مربی و کوچ کشتی گیران در پای تشک از دلایل اصلی این اتفاق بود، افزود: تمام تلاش کشورها در المپیک تبدیل مدال برنز خود به مدال طلا است ولی در خصوص ما برعکس بود و مدال طلای حسن یزدانی در این دوره به نقره تبدیل شد در حالیکه وی اولین امید کسب طلا در کاروان ایران بود و از هر لحاظ شایستگی آن را داشت.

جوادی معتقد است نحوه برگزاری مسابقات انتخابی نیز یکی از پاشنه آشیل های کنونی کشتی کشور است و گفت: برگزاری مسابقات انتخابی به شکل درون اردویی اشکال دارد. در گذشته شورای فنی برای کشتی برنامه ریزی و سیاست گذاری می کرد و بر اساس آن مسابقات انتخابی سالی یکبار برگزار می شد و در موارد استثنا در یک وزن گاهی مسابقه درون اردویی داشتیم.

این پیشکسوت کشتی حضور و بهره از تجربه بزرگان کشتی و پیشکسوتان را راه موثری برای برنامه ریزی بهتر در خصوص کشتی عنوان و ادامه داد: انتخاب مربیِ تیم ملی با توجه به رزومه و سابقه تربیت و پرورشِ کشتی گیران انجام نمی شود، اگر اینطور بود حداقل یک گزینه مربیگری از مازندران که قطب اول کشتی و مهد پرورش کشتی گیران ایران است، داشتیم. به نظرم باید شورایی باشد تا نقاط ضعف و قوت گزینه های مربی گری را بررسی کند و فدراسیون را در انتخابِ بهتر مشاوره و یاری دهد.

جوادی در ادامه درباره عملکرد صندوق حمایت گفت: از ابتدای تاسیس صندوق شاهد اقدامات این مجموعه بوده ام و بدون تعارف و اغراق معتقدم بهترین دوران صندوق تاکنون دوران مدیریت دکتر ابطحی بوده است . حمایت و رضایت پیشکسوتان و قهرمانان از وی نشانگر این موضوع است.

وی برگزاری مراسم تجلیل از پیشکسوتان را یکی از برنامه های مثبت صندوق عنوان و تاکید کرد: این مراسم باعث تکریم پیشکسوتانی شد که فکر می کردند به فراموشی سپرده شدند و در روحیه شان تاثیری بی بدیل داشت. قطعا نتیجه مثبت اقدامات متنوع و موثر ابطحی در صندوق با گذشت زمان بیشتر مشخص خواهد شد او فردی است که بدون تظاهر و تعریف از خود به بهترین شکل در جهت تکریم و تجلیل جایگاه پیشکسوتان قدم برمی دارد.

ابراهیم جوادی‌ (زاده ۱۳۲۲ در قزوین) است. وی با ۴ بار پیاپی قهرمانی جهان، ۲ بار قهرمانی در بازی‌های آسیایی، مدال برنز المپیک ۱۹۷۲ مونیخ و قهرمانی در مهمترین تورنمنت‌های بین‌المللی دوران خود، همچون جام دانکلف بلغارستان، جام تفلیس شوروی و جام تاتراس لهستان، پرافتخارترین کشتی‌گیر سبک‌وزن تاریخ کشتی ایران است. شکست از نیکولف بلغارستانی در المپیک مونیخ تنها شکست او در مسابقات جهانی و المپیک بود. جوادی در المپیک ۱۹۷۶ مونترال و ۱۹۹۲ بارسلونا هم به عنوان مربی همراه تیم ملی بود و همچنین مدتی ریاست هیئت کشتی شهرستان کرج را برعهده داشت.