مرتضی موسوی زنوز: کرونا بر فعالیت های رسانه ای تاثیر منفی داشته است/ اقدامات صندوق در راستای تجلیل از پیشکسوتان ارزشمند استمرتضی موسوی زنوز پیشکسوت رسانه معتقد است هر چند تاثیر کرونا بر رسانه و کار خبری منفی بوده ولی از دل این چالش می توان سوژه هایی برای کمک به جامعه نیز یافت.

موسوی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: از دو جنبه باید بر تاثیر کرونا بر فعالیت های رسانه ای نگاه کرد. یک جنبه آن محدودیت ناشی از کرونا است و اهالی رسانه هم همچون بخش های دیگر از پروتکل ها و دستورالعمل ها تبعیت می کنند. جنبه دیگر اما حاشیه های کرونا است که می تواند منشا سوژه های مختلف باشد.

وی اضافه کرد: خبرنگاری که دارای برنامه ریزی و سیاست گذاری باشد می تواند از این سوژه ها به نفع جامعه بهره ببرد و با نگاه، تجربه، بینش و توانمندی خود به بهبود شرایط جامعه در این روزهای پرچالش کمک کند.

موسوی تاکید کرد: محدودیت ها باعث کند شدن فعالیت های رسانه ای و خبرنگاران شده است و تاثیر منفی آن بر جامعه خبر نیز مشهود است.
وی با بیان اینکه ورزش با روح پهلوانی و قهرمانی ارتباط دارد، اظهار کرد: در ورزش اخلاق اولویت دارد و همین اخلاق ایجاب می کند که چه ورزشکار و چه خبرنگار در خصوص کرونا دستورالعمل ها را رعایت کند بنابراین باید به بخشنامه ها اهمیت داد. رویکرد کنونی ورزش جدای از رویکرد سیاسی، اجتماعی، پزشکی و بهداشتی جامعه نیست و همکاری همه جانبه بخش های مختلف جامعه برای اصلاح امور مورد نیاز است.

این فعال رسانه یکی از تاثیرگذارترین اقدامات مقابله با کرونا در حوزه ورزش را ممانعت از حضور تماشاگران دانست و گفت: این مساله هر چند از هیجان مسابقات کاسته و حتی سوژه را برای خبرنگاران ورزشی کمتر کرده است اما تاثیر مثبت آن کاهش آسیب پذیری در دوران کرونا و از طرف دیگر کاهش برخی مسائل و خطرات ناشی از حضور و رفتارهای اشتباه و هیجانی تماشاگران بوده است.

موسوی در خصوص اهمیت گرامیداشت پیشکسوتان ورزشی گفت: ورزشکاران نیز مانند سایر مردم یک تولد و یک مرگ دارند اما تولد و مرگ معنویشان با ورزش و فعالیت حرفه ای گره خورده است. تولد معنوی آن ها با قهرمانی و درخشش در میادین ورزشی و مرگ معنوی شان با با خداحافظی از ورزش صورت رقم می خورد.

وی افزود: به جرات می توان گفت وقتی قهرمانی بازنشسته و از حمایت و توجه مردم جدا و به فراموشی سپرده می شود دچار افسردگی می شود. بی شک از روزی که صندوق تاسیس شده این بارقه امید در میان ورزشکاران و پیشکسوتان قهرمان تابیده شده است که در روزهای فراموشی اگر اتفاقی برایشان بیفتد محلی برای حمایت آن ها وجود دارد و در حوادث، اتفاقات و بیماری ها کنارشان خواهد بود.

موسوی تاکید کرد: یکی از مهم ترین و اساسی ترین حرکات صندوق تجلیل از قهرمانان در قالب جشن ها و مراسم هایی چون گرامیداشت و تولد است. قهرمانِ پیشکسوت و پهلوان زمانی رویاهایش در کنار مردم بودن تجلی پیدا می کرد و لی در روزگار کناره گیری مردم از او دلگرم به این مراسم ها است و متوجه می شود دست های حمایت کننده همیشه هست و به یادشان است. این اقدامات صندوق ارزشمند و قابل تقدیر است.

مرتضی موسوی زنوز از پیشکسوتان صاحب نام و خوش نام رسانه است و هم اکنون بعنوان کارشناس در این حوزه فعال است. وی از سال 64 کار مطبوعات را آغاز کرده و در بخش های مختلف گزارش و خبر تهیه کرده است. او در سمت معاونِ سردبیر و سردبیر در استقلال جوان، مجله تخصصی فوتبال و اخبار ورزشی حضور داشته و همچنین دبیر سرویس ورزشی روزنامه فرهیختگان بوده است.