دردسر های افراد دیابتی در تابستان و راهکارهای مقابله با آنهوای گرم تابستان میتواند برای افراد مبتلا به دیابت دردسرهایی را ایجاد کند و لازم است این افراد برای حفظ سطح قند خون خود نکاتی را مد نظر داشته و حتما رعایت کنند.

• پایش سطح قند خون
لازم است افراد مبتلا به دیابت روزانه قند خون خود را تحت نظر داشته و آمادگی لازم برای تنظیم رژيم غذايي يا دوز انسولين مصرفي را بر اساس آن داشته باشند. اگر قصد دارند در يک روز گرم و آفتابي فعاليت داشته باشند باید حتما مقداري کربوهيدرات اضافه در وعده غذايي يا به عنوان يک ميان وعده اضافي مصرف کنند. همچنين سطح قند خون خود را قبل از هر تحرك بدني يا فعاليت زیاد چك و در صورت پايين بودن يك ميان وعده شيرين ميل كنند (البته با در نظر گرفتن وضعيت بدني)


• دستگاه تست قندخون و نوار آن را در معرض نور آفتاب و گرما قرار ندهند
افزایش دما می تواند روی عملکرد دستگاه و نوار تست قند خون تاثیر بگذارد پس لازم است آنها را در دماي معمولي اتاق و دور از حرارت يا نور مستقيم خورشيد قرار دهند اما نياز نيست آنها را در يخچال نگهداري کنيد چون دماي سرد هم باعث اختلال در نتيجه تست ميشود.


• از انسولین مصرفی خود به درستی مراقبت کنند
اگر میزان قند خون مدام بالاتر از حد انتظار است این احتمال وجود دارد که انسولین در دمای بالا آسيب ديده باشد. انسولين به ويژه در آب و هواي گرم بهتر است در يخچال يا کيف هاي خنک کننده نگهداري شود البته بايد دقت كرد که يخ نزند. انسولینی که در اثر گرما آسیب دیده در صورتي که شفاف بوده باشد مات و کدر مي شود و در صورتي که از نوع مات بوده باشد غليظ شده و در كنار هاي شيشه رسوب مي‌كند. انسولينی كه در معرض نور مستقيم آفتاب قرار گرفته گاهي رنگي متمايل به قهوه اي پيدا مي‌كند از انسولين هايي كه در حالت آنها تغيير ايجاد شده نباید استفاده کرد.
حتی اگر بیرون از منزل هوا گرم به نظر نمی رسد ترکيبي از گرما و رطوبت (رطوبت هوا) مي تواند خطرناک باشد. وقتي عرق برروي پوست یک فرد دیابتی تبخير مي شود (خشک مي شود) گرما را ازبين می برد و فرد را خنک مي كند. خنك ماندن در رطوبت بالا سخت تر است زيرا عرق نمي تواند تبخير شود.

توسعه سلامت ورزشکاران پارس