علی اکبر حیدری: قهرمانان و پیشکسوتان الگوی مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی باشند/ اقدامات اخیر صندوق روحیه ما را چندین برابر کردسید علی اکبر حیدری پیشکسوت ارزنده کشتی ایران معتقد است در شرایط کنونی قهرمانان و پیشکسوتان می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی الگوی خوبی در توجه مردم برای رعایت اصول بهداشتی در عدم شیوع کرونا باشند.

حیدری در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: شرایط کرونا هم اکنون سخت تر شده است و باید بیشتر از قبل مراعات کنیم. استفاده از ماسک و دستکش و خودداری از حضور در تجمعات و مکان های پرتردد بهترین راه برای جلوگیری از شیوع این بیماری است.

وی با بیان اینکه تعویق المپیک تاثیر منفی بر آمادگی کشتی گیران خواهد داشت، اظهار کرد: تا قبل از همه گیر شدن کرونا کشتی گیران ما چه آزاد و چه فرنگی در شرایط آمادگی خوب و کسب مدال بودند. ولی با لغو مسابقات و به تبع آن تمرین ها هم اکنون به صورت انفرادی و بدون حریف تمرین می کنند و این بر آمادگی آن ها تاثیر منفی می گذارد. حتی ممکن است با ادامه لغو مسابقات به مدت طولانی، سنِ قهرمانیِ تعدادی از این ورزشکاران تمام شود.

این پیشکسوت کشتی با اشاره به مراسم های تجلیل و برنامه ها متنوع و متعدد صندوق در یک ساله گذشته گفت: حضور دکتر ابطحی بعنوان مدیر عامل در صندوق حمایت شرایط بهتر و حمایت بیشتر را برای پیشکسوتان به همراه داشته است. امیدواریم وزارت ورزش با حمایت بیشتر از صندوق فرصت به مدیرعامل و کارکنان صندوق در امر خیری که انجام می دهند یاری رسان باشد.

حیدری ادامه داد: زمانی موهای من و امثال من مشکی بود و دوستان و هم قطارهایمان را در مسابقات و اردوها می دیدم ولی به مرور با پایان عمر قهرمانی و ورزش حرفه ایمان این دیدارها پراکنده شد و به جایی رسید که حتی گاه یکدیگر را هم اگر می دیدم نمی شناختیم. مراسم های تجلیل از پیشکسوتان به غیر از احترام و ارزش به مقام قهرمانان گذشته محفلی برای تجدید دیدار با یاران قدیمی بود. این بر تقویت روحیه ما بسیار موثر بود. مطمئن هستم اگر کرونا نبود این برنامه ها همچنان ادامه داشت.

سید علی اکبر حیدری قهرمان ارزنده و پر افتخار کشتی کشور در دهه چهل بوده است. وی در سال 1320 در تفرش به دنیا آمد. حیدری دارنده مدال برنز المپیک توکیو در سال 1964 و مدال نقره بازی های آسیایی بانکوک در سال 1966 در دسته ۵۲ کیلو گرم بوده است. وی در دوران ورزش حرفه ای بارها در تورنمنت های بین المللی صاحب عنوان شد از جمله دوبار قهرمانی در جام تفلیس و قهرمانی در جام دانکولف. وی یکی از مربیان تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی ۱۹۷۷ بود. این پیشکسوت ارزنده کمتر از دوسال پیش با اهدای مدال المپیک خود توانست یک جوان را از مجازات قصاص نجات دهد و در کنار قهرمانی به جوان ها درس پهلوانی نیز بدهد.