سیروس پور: حضور پیشکسوتان ارزش ابتکار صندوق را صدچندان کرد/غلامرضا تختی تبلور آرزوهای یک ملت بودپرویز سیروس پور پیشکسوت کشتی تاکید کرد که استقبال و حضور پیشکسوتان در مراسم تجلیل از بزرگان و پیشکسوتان ورزش با ابتکار صندوق حمایت، ارزش این اقدام را صد چندان کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور، پرویز سیروس پور در مراسم تجلیل از سه اسطوره ورزش ایران قاسم امیر یاوری، محمدعلی صنعتکاران و ناصر نوآموز گفت: امروز شاهد حضور برگ های زرین از تاریخ پر فراز و نشیب ورزش در این محفل زیبا هستیم. شما با حضور خود در مراسم تجلیل از سه تن دیگر از بزرگان ورزش کشورمان ارزشِ ابتکار ارزشمند صندوق حمایت قهرمانان و پیشکسوتان را صد چندان کرده اید.

وی افزود: جای دارد از دکتر ابطحی مدیرعامل محترم صندوق که بانی این کارهای بزرگ و ارزشمند است صمیمانه قدردانی کرد. تا آنجا که به یاد داریم در طول مدت زمان تشکیل این صندوق هیچ یک از مدیران گذشته گامی در جهت ارتقا کسوت و بزرگان برنداشتند.

این پیشکسوت کشتی همچنین با اشاره به هفدهم دی ماه سالگرد وفات جهان پهلوان تختی گفت: تختی تبلور آرزوهای یک ملت بود. او مرد میدان های بزرگ‌کشتی جهان، قهرمانی همیشه سرافراز، متواضع و نمونه اخلاق و شرافت انسانی بود.

 سیروس پور ادامه داد: صداقت، دلاوری، عشق به وطن، از جنس مردم بودن از وی پهلوانی مخلص و بی مانند ساخت که شاید در تاریخ هشتاد ساله کشتی ایران تکرارش نبوده است.

وی اضافه کرد: زنده یاد تختی در پنجم شهریور سال ۱۳۰۹ به دنیا آمد. او در عنفوان جوانی هشت بار در اوزان مختلف قهرمان ایران شد و برای کسب افتخارات بزرگ از سال ۱۹۵۱ پا به عرصه مسابقات جهانی گذاشت که حاصل دلاوری های او  کسب یک مدال طلا، دو مدال نقره در بازی های المپیک، دو مدال طلا و دو نقره در مسابقات جهانی، دو مدال نقره در جشنواره بین المللی لهستان و جام جهانی  و یک مدال طلا در بازی های آسیایی است.

این پیشکسوت کشتی ادامه داد: اسطوره بیادماندنی ایران در میان بزرگان کشتی سه دوره پیاپی در سال های ۳۶، ۳۷ و ۳۸ بازوبند پهلوانی را کسب کرد و بحق بعنوان پرافتخارترین کشتی گیر برازنده نام اسطوره تاریخ ورزش ایران است.

سیروس پور گفت: متاسفانه سحرگاهان روز هفدهم دیماه ۱۳۴۶ در میان بهت و حیرت، سردار و اسطوره بی همتای کشورمان از دنیا رفت و با دنیایی از افتخار و محبوبیت با زندگی وداع کرد. تختی روز بعد بر دوش میلیونی مردم حق شناس از پزشکی قانونی "پارک شهر" تا ابن بابویه تشییع شد.

وی تاکید کرد: تختی سال هاست که در بین ما نیست ولی آنچه از او مانده فقط مدال ها و افتخارتش نیست، جوانمردی، منش پهلوانی، انسان دوستی و  با مردم زیستن مهم ترین چیزی است که از او به یادگار ماند. بی شک که نام بزرگش در قلب میلیون ها ایرانی نسل در نسل جاودان خواهد بود.