حاشیه ای از مراسم تجلیل بزرگ مردان فوتبال، کشتی و بوکس کشور

مشت به مشت، شانه به شانه؛ محکم کنار همساعت ۱۱:۳۰ دقیقه است، آرام آرام نگاه های مهربان، چشمان نافذ قهرمانان گذشته ‌و پهلوانان امروز را می بینیم که به سمت درب ورودی سالن می آیند؛ کارمندان روابط عمومی با گرمی و لبخند میهمانان را به داخل سالن هدایت می کنند.

سه مرد بزرگ ورزش کشور در یک قاب؛ تصویر به یاد ماندنی و درخشان قاسم امیر یاوری، محمدعلی صنعت کاران و ناصر نوآموز در گوشه سمت راست سالن خودنمایی می کند.

پهلوان مردانگی، غرور، عزت و مهربانی؛ جهان پهلوان تختی در تصویری از دوران جوانی در گوشه سمت چپ سالن وردی خانه پیشکسوتان میزبان بزرگ مردان نامدار ورزش کشور است.

لبخند پرمهر صنعت کاران به عکس پوستر خود

محمدعلی صنعت کاران بزرگ مرد کشتی ایران ؛ پهلوانی که قرار است از وی تجلیل شود نخستین میهمانی است که وارد سالن می شود و با لبخند به عکس پوستر خود نگاه می کند و با ورودش همه پیشکسوتان رشته های ورزشی مختلف سرپا میایستند و کف می زنند.

دو بزرگ مردی که باهم همکلاسی بودند؛ نوآموز و صنعت کاران
خبرنگارها با عجله به سمت صنعت کاران می آیند که با بزرگ مرد کشتی مصاحبه کنند. همزمان تیمسار ناصر نوآموز نیز با آن مهربانی و لبخند همیشگی اش از راه می رسد و صنعت کاران را در آغوش می‌گیرد و بزرگ مرد کشی ایران به سمت من برمی گردد و با شوق می گوید: « میدونی که ما همکلاسی و هم دوره ای بودیم». میهمانان دورشان حلقه زده و کف می زنند.

مشت به مشت؛ احوال پرسی به سبک امیریاوری
امیر یاوری بزرگ مرد بوکس ایران نیز با آن چشمان مهربان که هنوز یادآور قدرت و صلابت گذشته است وارد سالن می شود و به یاد دوران قهرمانی هر که را می بیند، با او مشت به مشت می شود و با این سبک با میهمانان سلام و احوال پرسی می کند. همه به افتخارش سرپا می ایستاند.

اشک شوق با دیدن کلیپی از جهان پهلوان تختی
با ورد هر یک از بزرگ مردان ورزش کشور به داخل سالن صدای همهمه از شوق دیدن هم دوره ای های دوران قهرمانی و پهلوانی، بلند می شود.
حالا سالن پر شده و همه میهمانان آمده اند؛ دکتر ابطحی مدیرعامل صندوق به سر میز هریک از پیشکسوتان می رود و با هر کدام خوش و بش و احوال پرسی صمیمیانه می کند. با پخش کلیپی از جهان پهلوان تختی اشک شوق از گوشه چشم کشتی گیران دوران گذشته جاری می شود.

بوسه محمدرضا طالقانی بر دستان بزرگ مردان ورزش
محمدرضا طالقانی پیشکسوت برجسته کشتی پس از سخنرانی و ابراز خوشحالی از برگزاری چنین مراسم تجلیلی با هیجان به سمت میز یاوری، صنعت کاران و نوآموز می رود و بر دستانشان بوسه می زند؛ همه حضار با این کار تحت تاثیر قرار گرفته؛ دور آنان حلقه زده و کف می زنند.

مراسم با اعطا هدیه ای از طرف دکتر ابطحی مدیرعامل صندوق به پایان می رسد و قهرمانان روزگار گذشته و پهلوانان امروز امضایی یادگاری بر روی عکس سه بزرگ مرد بوکس، فوتبال و کشتی می زنند و با گرفتن عکسی یادگاری خانه پیشکسوتان ورزش کشور را ترک می کنند.

قاسم امیر یاوری کندی متولد ۱۰ آذر ماه ۱۳۱۰ است؛ پیر بوکس ایران سال ۱۹۵۸ در بازی های آسیایی توکیو مدال نقره را برگردن آویخت.

نو آموز بزرگ مرد فوتبال ایران در ۱۴ شهریور ۱۳۱۷ در تهران، خیابان عین الدوله به دنیا آمد. مردی که از ۱۴ سالگی به سرزدن و مرد روپایی مشهور شد. از ۱۷ سالگی به تیم تهران جوان پیوست و سپس به دارایی رفت.

نوآموز در سال ۱۳۳۸ در ۲۲ سالگی در جام ملت های آسیا هند دوم شد و تا سال ۱۳۴۳ در تیم ملی بازی کرد. تیمسار ناصر نوآموز به همراه محمد علی صنعت کاران هر دو متولد سال ۱۳۱۷ و هم سن هستند.

جالب است که مرد فوتبال کشور ۶ ماه از بزرگ مرد کشتی ایران بزرگ تر است، نوآموز متولد ۱۴ شهریور و صنعت کاران متولد ۲۷ اسفند ۱۳۱۷ است. هر دو پس از انقلاب اسلامی رییس فدراسیون فوتبال و کشتی شدند.