بهتاش فریبا: به استراماچونی حق می دهم/ تجلیل و اخلاق حلقه گمشده ورزش استبهتاش فریبا پیشکسوت باشگاه استقلال با تأکید براین که در فوتبال حرفه‌ای تعویق در تعهدات مالی مربی و بازیکن معنایی ندارد، گفت: حق می‌دهم استراماچونی چنین واکنشی در قبال عدم تعهد مالی باشگاه داشته باشد.

فریبا در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان پیشکسوتان ورزش کشور گفت: در فوتبال حرفه ای تعویق در تعهدات مالی مربی و بازیکن معنایی ندارد و همه چیز در موعد خود بدون تاخیر پرداخت می شود. بعنوان یک آدم حرفه ای حق می دهم که استراماچونی چنین واکنشی در قبال عدم تعهد مالی باشگاه داشته باشد.

وی ادامه داد: من از همان ابتدا به مدل فوتبال استراماچونی اعتقاد داشتم و می دانستم که با فرصت دادن به او نتایج خوبی بدست خواهد آمد همانطور که دیدیم استقلال به مرور با استراماچونی جان گرفت و به صدر جدول رسید. ولی متأسفانه درست در روزهای خوب تیم مشکلات اقتصادی باشگاه آغاز شد و آقای استراماچونی چندین بار به همین دلیل قهر کرد.

این پیشکسوت فوتبال تاکید کرد: اغلب مربیان خارجی که به ایران می آیند با مساله از ایران می روند شاید دلیل آن این است که موقع عقد قرارداد با شرایط کنونی فوتبال ایران آشنا نبودند و مشاوره خوب دریافت نکردند. به هرحال نکته این است که آن ها از فرهنگ دیگری می آیند و ایرانی نیستند که با وعده امروز و فردا نگه‌شان داشت.

فریبا با بیان اینکه مساله رفتن استراماچونی را از دو منظر می توان بررسی کرد، اظهار داشت: در وهله اول باید گفت که باشگاه استقلال وظایف خود را به خوبی انجام نداده و درباره فسخ قرارداد استراماچونی باید مدیران پاسخگو باشند. اما جدای از تمام حقوقی که از لحاظ حرفه ای برای استراماچونی قائل هستم باید این ایراد را نیز بر او بگیرم وقتی مربی یک تیم را به شرایط ایده آل می رساند در میان هواداران از محبوبیت خاصی برخوردار می شود همانطور که دیدیم هواداران استقلال بخاطر استراماچونی جلوی باشگاه ایستادند بهتر بود او نیز بخاطر هواداران چند روزی تامل می کرد و حداقل بعد از بازی استقلال می رفت.

وی ادامه داد: مساله دیگر نیز شرطی است که استراماچونی برای بازگشت به استقلال گذاشته است اینکه قرارداد دو ساله وی یک ساله شود غیرحرفه ای و گمانه زنی این است که وی برای یک سال بعد می خواهد قرارداد جدید بنویسد یا حتی به تیم دیگری برود.


فریبا افزود: از آنجایی که استقلال هم اکنون بدهی های مالی بسیار دارد بنابراین مدیرعامل جدید باید با خود پول بیاورد. تمام گزینه های مطرح شده از افراد باسابقه و کاربلد هستند ولی به نظرم در شرایط کنونی حضور فتح الله زاده موثرتر باشد.

وی در ادامه در خصوص خدمات صندوق حمایت گفت: به تازگی مراسم های تجلیل در کنار دیگر خدمات صندوق برپا می شود که باید از ایده و اجرای آن تقدیر و تشکر کرد. در ورزش ما، همه از هم طلبکار هستند و اخلاق و تجلیل حلقه گمشده آن است. وقتی چنین برنامه هایی برگزار می شود ما پیشکسوتان سرشار از لذت می شویم. کشور ما بزرگان زیادی دارد که باید برایشان احترام قائل بود این در تمام دنیا مرسوم است و امیدوارم که این برنامه ها ادامه دار باشد.