پیشکسوت کشتی: باید اعتماد بنفس و خودباوری جوانان قهرمان را بالا بردعلیرضا لرستانی پیشکسوت کشتی تأکید دارد باید اعتماد به نفس و خودباوری را از رده های پایین به قهرمانان جوان و نوجوان تزریق کرد و برای آینده آن ها برنامه داشت.

علیرضا لرستانی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: چند سالی است که کشتی از رده نوجوانان و جوانان مورد توجه بوده و نتایج خوبی گرفته و در ادامه همین روند تیم امیدها نیز توانست با قهرمانی در فرنگی و نائب قهرمانی در آزاد جهانی بدرخشد.

وی با بیان اینکه باید به جوان ها خودباوری و اعتمادبنفس داد، بیان کرد: متاسفانه بعد از کسب عناوین مختلف در رده های پایین تر کشتی گیران را به حال خود رها کرده و برایشان برنامه ای نداریم. معمولا روند این است که اگر کشتی گیر نوجوان یا جوانی خودش کار کند و ادامه بدهد می تواند در رده های بالاتر موفق باشد وگرنه به طور خاص برنامه ای برای جهت دهی و انگیزه دادن به آن ها نیست. خیلی از کشتی گیران نوجوان قهرمان جهان بودند که به خاطر همین بی توجهی ها کشتی را رها کردند.

این پیشکسوت کشتی افزود: برنامه ریزی برای قهرمان سازی یک پروسه طولانی مدت است و باید زیرساخت ها را برای این امر آماده کرد. یک ورزشکار حرفه ای در سنین پایین نیاز به برخی توجهات و ایجاد انگیزه دارد مساله اصلی استقلال مالی امن و پایدار برای اوست. وگرنه تنها با انگیزه های بیرونی مثل پاداش نمی توان قهرمان ها را ترغیب به تلاش بیشتر کرد.

لرستانی با بیان اینکه انگیزه و تعصب ملی که در ایرانیان است فراتر از امکانات است، اضافه کرد: با توجه به این خصوصیت در ایرانیان حتی می توان با وجود کمبود امکانات کسب مدال المپیک کرد البته منکر مسائل مادی شد؛ ولی با برنامه ریزی صحیح می توان به این مهم دست یافت و انگیزه های قوی تری نیز وجود دارد.

وی گفت: پول، امکانات و برنامه ریزی های سیستماتیک مانند تکه های پازل می مانند که حضور هر سه کنار یکدیگر برای کشتی ما ضروری است همچنین باید به فکر استعدادیابی در شهرستان ها بود و مربیانی به منظور تربیت و حفظ کشتی گیران به این مناطق فرستاد.

لرستانی در خصوص خدمات صندوق حمایت گفت: وجود این صندوق بسیار موثر است؛ این مجموعه برای بهبود خدمات خود می تواند نشست های هم اندیشی با پیشکسوتان برگزار کند از طرفی در خصوص تامین های مالی پیشکسوتانی هستند که می توانند سرمایه گذاری کنند و بودجه های کلانی بیاورند تا کارآفرینی و درآمدزایی برای پیشکسوتان و خانواده هایشان داشت.