پیشکسوت دوچرخه‌سواری: مهم ترین راه کسب سهمیه المپیک توسعه تیم های باشگاهی استمهرداد صفرزاده دبیر سابق فدراسیون دوچرخه سواری تاکید کرد سن تیم ملی دوچرخه سواری بالا رفته و تیم نیاز به پوست اندازی و شارژ مجدد دارد و یکی از مهم ترین راه های کسب سهمیه المپیک اشاعه و توسعه تیم های باشگاهی است.

صفرزاده در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور در خصوص علل ناکامی دوچرخه سواری ما در کسب سهمیه المپیک گفت: همانطور که می دانیم مسیر کسب سهمیه المپیک از طریق محاسبه امتیازاتی که در تورنمنت های بین المللی و ورد کاپ ها بدست آمده می گذرد. این حضورها به دلیل مشکلات ارتباطی و اقتصادی کمتر شده از طرفی در گذشته تیم های باشگاهی و تیم ملی در کنار یکدیگر امتیازگیری را برعهده داشتند از آنجایی که باشگاه های ایرانی به دلایلی چون مشکلات اقتصادی و تامین هزینه ها تمایلی به حضور در این مسابقات ندارند تنها راه امتیازگیری از طریق شرکت تیم ملی بوده که در پایین آمدن این امتیاز تاثیر داشت.

وی افزود: یکی از مهم ترین راه های کسب سهمیه المپیک اشاعه و توسعه تیم های باشگاهی است. باید با تقویت باشگاه ها از سوی فدراسیون، هیات ها و جذب اسپانسر آن ها را به فعالیت بیشتر ترغیب کنیم تا با ثبت در فدراسیون جهانی دوچرخه سواری در تورنمنت های مختلف شرکت کنند.

صفرزاده معتقد است که دوچرخه سواری نیاز به بررسی عمیق تری دارد و تاکید کرد: یکی از مهم ترین کارها شناسایی و پرورش نوجوانان و جوانان برای آینده است. در دهه 70 و 80 این اتفاق افتاد و سرمایه های خوب و جوانی برای تیم ملی کشف شد. هم اکنون سن تیم ملی بالا رفته است بنابراین این کار باید با قدرت و کیفیت بهتر انجام شود. سرعت پیشرفت تیم های خارجی بسیار بالا است، آن ها مشکلاتی ما چون هزینه های اعزام را ندارند بنابراین برای رسیدن به آن ها باید تلاش مضاعف داشت.

وی ادامه داد: گران شدن ارز و تحریم ها در اعزام به مسابقات و تامین تجهیزات تاثیر منفی داشته است. در گذشته ساز و کاری بود و دولت ارز ارزان تر در اختیار فدراسیون ها قرار می داد تا در مسابقات بین المللی شرکت کنند. در حال حاضر ده ها تورنمنت و کاپ آسیا در کشورهای همسایه برگزار شده که نتوانسته ایم شرکت کنیم. از طرفی یک دوچرخه سوار برای یک دوچرخه استاندارد باید خیلی هزینه کند و همین ها در کیفیت تاثیر گذاشته است.

صفرزاده که به تازگی ریاست انجمن دوچرخه سواری معلولان و نابینایان و کم‌بینایان را بر عهده گرفته است در خصوص برنامه ریزی های آتی این حوزه گفت: تلاش بر این است که در رقابت‌های آینده تعداد دوچرخه‌سواران معلول، نابینا و کم‌بینا را افزایش و این رشته را توسعه دهیم. به زودی یک جلسه هم اندیشی با حضور کارشناسان برگزار می شود تا برنامه ریزی هایی چون اعزام ها و جذب اسپانسر با نگاه جامع و دقیق تری صورت گیرد.

وی تاکید کرد: ما در حوزه معلولین قهرمان ارزنده ای چون مهدی محمدی را داریم که در مسابقات اخیر مدال نقره را بدست آورد قهرمانانی چون او نباید رها شوند و باید در کنارش تعداد قهرمانان معلول بیشتر شود.

صفرزاده در خصوص صندوق گفت: تاسیس خانه پیشکسوتان از سوی صندوق کار بسیار ارزنده ای بود البته من اعتقاد دارم صندوق برای بهبود روند خدمات بهتر است تنها به بودجه ای که دارد اکتفا نکند و مشارکت های اقتصادی دیگری چون بازاریابی و جذب اسپانسر نیز داشته باشد.

وی ادامه داد: بسیاری از پیشکسوتان توانایی و امکانات ورود به بحث های اقتصادی را دارند که صندوق می تواند آن را ساماندهی کند و از آن بهره ببرد.