کارشناس والیبال: کسب سهمیه المپیک مهم ترین برنامه تیم ایران استمصطفی کارخانه کارشناس والیبال با بیان اینکه نتایج پنج بازی اول تیم ملی والیبال ایران را از سکو دور کرد، گفت: کسب سهمیه المپیک از کسب نتیجه در جام جهانی مهم تر است.

کارخانه در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور در آنالیز عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات جام جهانی افزود: تیم ما آنقدر توانایی دارد که هر تیمی را شکست دهد از طرفی اینقدر خسته است که احتمال باخت در هر بازی نیز وجود دارد. ما در تمام تورنمنت های اخیر از بازیکنان ثابت استفاده کرده ایم و تیم با وجود یک دست بودن و حضور با تجربه ها در کنار جوان ها به شدت خسته است.

وی ادامه داد: همین خستگی باعث شده است که تیم نتواند ویژگی و قابلیت های خود را به خوبی نشان دهد. با توجه به نتایج تیممان رسیدن بعنوان اول تا سوم بعید وبنابراین بهتر است که بگذاریم مانند ترکیب بازی با برزیل بازیکنان جوان وارد بازی شوند و فارغ از نتیجه به آن ها میدان دهیم تا کسب تجربه کنند و انگیزه ای برای بروز توانایی هایشان باشد. هر چند که آن ها نشان دادند ظرفیت بالایی دارند.

این کارشناس والیبال بیان کرد: این نقد بر تیم ملی حاکم است که از جوانان کمتر استفاده می کند اما طبیعی است که نمی توان بازیکنان با تجربه را به راحتی کنار گذاشت ممکن است هر 50 سال یکبار بازیکنانی چون معروف، موسوی و غفور پدید بیایند. ولی آن ها را خسته کرده ایم. بنابراین منطقی است که تیم جوان در ادامه مسابقات جهانی به میدان برود تا فرصتی برای بازیابی توان با تجربه ها باشد.

کارخانه اظهار کرد: در حال حاضر کسب سهمیه المپیک برای ما مهم است پس بازیکنان با تجربه نیاز به استراحت دارند تا قوای خود را برای آن مسابقات ذخیره و بهترین نتیجه را کسب کنند. بعد از کسب سهمیه المپیک تیم و کادر فنی یک سال فرصت دارند تا به آسیب شناسی و مسائل فنی بپردازند و تیم را برای حضور بهتر در المپیک آماده کنند.

وی با بیان اینکه شانس تیم ملی والیبال برای کسب سهمیه المپیک بسیار بالاست، گفت: شانس تیم ملی والیبال برای صعود به المپیک از سایر تیم های آسیا بیشتر است؛ ولی از طرفی چون تنها یک تیم قرار است صعود کند این رقابت ها اهمیت بالایی دارد. هر چند با جدیتی که در بازیکنان تیم ملی دیده می شود این مهم امکان پذیر است. بهر روی نباید اشتباه کنیم و باید برنامه ریزی اصولی برای صعود داشته باشیم.

کارخانه در ادامه پیشکسوتان را سرمایه های انسانی خواند و تاکید کرد: نگاه به مریبان و بازیکنانی که بازنشسته شده و از متن ورزش دور هستند باید مانند یک منبع و سرمایه انسانی باشد. آن ها را نباید به حاشیه راند و باید از توانایی فکری و تجربی آن ها بهره برد.

وی با اشاره به اقدامات دکتر ابطحی و صندوق حمایت در راستای خدمت دهی و تکریم پیشکسوتان گفت: دکتر ابطحی، فرد زحمتکشی است و چنین مجموعه های خدمات رسانی برای پیشبرد اهدافشان به حمایت های بیشتری نیاز دارند.