کارشناس بسکتبال: شانس صعود به المپیک به عنوان بهترین تیم آسیا را داریمعنایت الله آتشی کارشناس بسکتبال با بیان اینکه نتایج تیم ملی بسکتبال در مسابقات جام جهانی به توانایی فنی و مسائل روحی تیم بستگی دارد تأکید کرد که اگر تیم از تمام توان و قدرت فنی استفاده و با اقتدار بازی کند شانس صعود به المپیک به عنوان بهترین تیم آسیا را دارد.

آتشی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: این سومین حضور بسکتبال ما در جام جهانی است و نکته حائز اهمیت در آن این است که توانایی فنی تیم طوری اعمال شود که علاوه بر کسب نتیجه و تجربه برایمان دستاوردهای اجتماعی، فرهنگی و فنی نیز داشته باشد زیرا هدف نهایی توسعه بسکتبال کشور است.

وی با اشاره به گروه تیم ایران در این مسابقات گفت: تیم ایران در گروه سه با تیم های پورتوریکو، تونس و اسپانیا هم گروه است و دیدار اولش با تیم پورتوریکو است. در مورد این بازی باید گفت نباید خود را از قبل برنده بدانیم زیرا این تیم ضعیف نیست. آن ها هم مانند ما به دنبال جایگاه دوم هستند. البته سبک بسکتبال آن ها با ما فرق دارد و نزدیک به آمریکاست؛ ولی اگر با شناخت کامل و با تمام توانایی فنی و به دور از مسائل حاشیه ای به دیدار این تیم برویم و از لحظات و موقعیت ها به خوبی استفاده کنیم برد دور از دسترس نیست.

این کارشناس بسکتبال تصریح کرد: دیدار دوم تیم ایران برابر تونس است. تونس نماینده قاره آفریقا و به دنبال کسب عنوان بهترین تیم آفریقاست. ما تجربه بازی در برابر این تیم را داشته ایم در جام جهانی 2010 در ترکیه ما تونس را برده ایم. تونس هم شرایطی مشابه ما دارد و یک بازیکن، با سابقه بازی در اروپا و NBA دارد مانند ما که حامد حدادی را با شرایط خوب داریم.

آتشی با اشاره به اینکه سومین دیدار مرحله اول تیم ایران با اسپانیاست، گفت: اسپانیا رنکینگ و کلاس بالایی دارد همه می گویند تیم ما در برابر اسپانیا بازی را واگذار خواهد کرد؛ هر چند ورزش غیرقابل پیش بینی است ولی مساله این است که اگر خواستیم ببازیم هم نباید برای تیم های قدرتمند زنگ تفریح باشیم و باید بازی خوب ارائه دهیم.

وی ادامه داد: در جام جهانی 2010 ما از اسلوونی و آمریکا باختیم ولی اختلاف در امتیازها نشان دهنده این بود که تیم ما تلاش و توانایی خود را به کار گرفته و به راحتی شکست را نپذیرفته بود. در جام جهانی اسپانیا نیز در برابر فرانسه نمایش خوبی داشتیم. وقتی می گوییم برابر تیم ها بازی خوب داشتیم ملاک ارزیابی مان ساختار پیشرفته و مدرن آن تیم ها و توانایی تیم ملی و بازیکنانشان است. البته در دو دوره حضور در جام جهانی بر تیم هایی چون تونس و مصر با نتیجه خوب پیروز شده ایم.

آتشی در خصوص شانس صعود تیم بسکتبال به المپیک گفت: ما برای صعود به المپیک ابتدا باید به دور دوم راه پیدا کنیم و یکی از دو تیم اول گروه باشیم. در دور دوم احتمال زیاد حریف اصلی مان از آسیا چین باشد. بی شک اگر از تمام توان و قدرت فنی استفاده و با اقتدار بازی کنیم شانس این را داریم و می توانیم به عنوان بهترین تیم آسیا به المپیک صعود کنیم. اگر نتوانیم در این مسابقات این سهمیه را کسب کنیم در ادامه کار برایمان سخت تر خواهد شد زیرا در انتخابی بعدی باید با تیم های برتر پنج قاره رقابت کنیم وتقریبا شانسی برای ما وجود نخواهد داشت.