پیمان اکبری: در روسیه سهمیه نگیریم قطعاً به عنوان بهترین تیم آسیایی به المپیک می‌رویمسرمربی تیم ملی والیبال با بیان این که کسب سهمیه المپیک 2020 برای ایران در مسابقات روسیه سخت است بر این که قطعا در شانس بعدی ایران به عنوان بهترین تیم آسیایی در المپیک حضور پیدا می کند، تأکید کرد.

پیمان اکبری در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور در خصوص کسب نتایج خوب و قرار گرفتن تیم ملی والیبال ایران در رده پنجم لیگ ملت های 2019 گفت: امسال نسبت به سال های گذشته تغییراتی داشتیم، یکی این که چند بازیکن تیم ملی ما در لیگ های خارجی بازی کرده بودند و والیبال حرفه ای تری نسبت به لیگ داخلی دیدند، دلیل دیگر این که از زمانی که بازیکنان وارد اردو شدند خیلی خوب تمرین کردند هم از لحاظ بدنی و هم از لحاظ روحی و روانی در شرایط خوبی بودند، موضوع سوم آسیب دیدگی ها خیلی کم تر از سال گذشته بود و نکته دیگر این که سال گذشته 4 هفته اول مسابقات بیرون از خانه بازی کردیم و اینطور نبود که داخل آسیا یا اروپا باشیم بازی ها طوری بود که از قاره‌ای به قاره دیگر سفر کردیم. مثلاً هفته اول در فرانسه و هفته بعد از آن در آرژانتین بازی داشتیم که 40 ساعت در راه بودیم بعد به روسیه و از آنجا به آمریکا رفتیم و از آنجا به ایران آمدیم. ما که مربی هستیم و بازی نمی کنیم خسته بودیم وای به حال بازیکنان که در سطح بالا والیبال بازی می کنند؛ خداراشکر امسال مشکلات کمتر شده بود. دو هفته در ایران بودیم و به نحو احسن از میزبانی استفاده کردیم و تماشاچیان در ارومیه و اردبیل حمایت کردند و نتیجه لازم هم گرفتیم.

مربی تیم ملی والیبال در خصوص شانس ایران برای کسب سهمیه المپیک توضیح داد: ما دو شانس برای کسب سهمیه المپیک داریم یکی روسیه است که باید با تیم های کوبا، مکزیک و روسیه بازی کنیم و در نهایت یک تیم به المپیک راه می یابد. کار سخت است، روسیه قهرمان لیگ ملت ها و المپیک و جزو تیم های خوب دنیاست ولی اینطور نیست که شانس نداشته باشیم. مقابل هر تیم خوب دنیا هم که بازی کنیم بستگی به روز مسابقه دارد که چه شرایطی برای دو تیم رقم بخورد اگر آنجا هم از شانس‌مان استفاده نکنیم قطعا در شانس بعدی می توانیم به عنوان بهترین تیم آسیایی در المپیک حضور پیدا کنیم. شرایط بهترین تیم آسیایی این است که 4 تیم آسیایی و 4 تیم از قاره های دیگر باهم رقابت می کنند، فکر می کنم این رقابت ها به میزبانی چین قبل از ژانویه برگزار شود و یک تیم برتر از 4 تیم قاره های دیگر به جز آسیا و یک تیم آسیایی که باید بهترین بین 3 تیم دیگر آسیایی باشد به المپیک راه پیدا می کنند.

اکبری با اشاره به قهرمانی جهان تیم ملی والیبال جوانان اظهار داشت: جا دارد به مردم بابت این قهرمانی تبریک و به کادر فنی و بازیکنان خسته نباشید بگویم، این یک کار تیمی بود. اسم حدود 7، 8 بازیکن این تیم در بین تیم بزرگسالان برای لیگ ملت های 2019 بود و با تیم بزرگسالان تمرین هم کردند چند نفر خط خوردند اما 3،4 بازیکن در لیگ ملت ها بازی کردند. کار هماهنگ و خوب بود باید از سرمربی تیم ملی نوجوانان، سرمربی تیم ملی جوانان و سرمربی تیم ملی بزرگسالان بابت این هماهنگی که نتیجه خوبی را رقم زد تشکر کنیم. البته اگر می خواهیم پشتوانه بهتری داشته باشیم جا دارد از این جوانان بیشتر استفاده شود، در گذشته به اردو می آمدند و می رفتند ولی امسال بیشتر از آن ها استفاده کردیم کاری که تیم هایی مثل تیم لهستان انجام دادند، 90 درصد این تیم در مسابقات لیگ ملت ها تیم دوم بود که البته از تیم اول بهتر بازی کرد چون اعتماد به نفس داشتند و در اخر سوم شدند. حتی تیم روسیه هم چند بازیکن اصلی خود را نیاورده بود ولی قهرمان این مسابقات شد. اتفاق خوب این تیم ها این است که خارج از هرگونه بحث نتیجه گیری و فشاری که روی آن ها نیست باعث می شود بدون استرس بازی کنند. به نظر من مسابقات را با کیفیت بالایی پشت سر می گذارند ما هم باید در آینده باید این کار را انجام دهیم و به جوانان میدان بدهیم. در واقع در یک سری از مسابقات دنبال در نتیجه نباشیم تا بازیکنان راحت تر بازی کنند و نتیجه کسب کنند و انشالله برای تیم ملی بزرگسالان مثمرثمر باشند.

این مربی تیم ملی والیبال درخصوص کار با سرمربی تیم ملی نیز عنوان داشت: کولاکویچ از نظر شخصیتی فوق العاده عالی است، مربی است که با تیم ملی صربستان کار کرده از تجربیات ایشان به نحو احسن استفاده می کنم، من با خیلی مربیان دیگر هم کار کرده ام قطعا از تجربیات آن ها هم استفاده می کنم، هدفم این است که در آینده بیشتر به جوانان و تیم ملی کشورم خدمت کنم.

اکبری در پاسخ به این پرسش که آیا تعویق در برگزاری انتخابات فدراسیون تأثیری در روند برنامه های تیم ملی داشته است؟گفت: نتایج نشان می دهد که تعویق در برگزاری انتخابات تأثیر منفی نداشته داوری سرپرست فدراسیون یا فتاحی سرپرست دبیری یا دیگر دوستان شبانه روز تلاش می کنند که کار لنگ نماند ولی به هرحال اگر هرچه زودتر انتخابات برگزار شود تصمیماتی که باید در فدراسیون گرفته شود به ثبات بهتری خواهد رسید. حالا مسئولان وزارت ورزش می دانند چه شرایطی باید باشد و چه زمانی باید انتخابات را برگزار کنند ولی تا این جای کار هم دوستان زحمت کشیده اند.

وی در واکنش به این که آیا قصد ورود به فضای مدیریتی را هم دارد نیز عنوان داشت: کار مربی گری را دوست دارم، سال ها والیبال بازی کردم و 10 سال است که مربی گری می کنم. در مربی گری باشگاهی بالاترین مقام ها که قهرمانی لیگ داخلی، باشگاه های آسیا و جهان است را به دست آورده ام. تنها کسانی بودم که به عنوان نماینده ایران با تیم پیکان مقام سوم باشگاه جهان را به دست آورده ام. در تیم ملی هم زمانی که به عنوان سرمربی تیم ملی زیر 20 سال که همان تیم امید است قهرمان آسیا و پنجم جهان شدیم و الان هم با بزرگسالان نتایج خوبی کسب کرده ایم. ولی مدیریت مقوله ای دیگر است من درس این مقوله را هم خوانده ام شاید اگر در آن ورود کنم موفقیت هایی هم کسب کنم ولی فعلا تصمیمی نگرفته ام.

اکبری همچنین درباره صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور بیان داشت: جا دارد از تمام دوستانی که در این صندوق زحمت می کشند تشکر کنم. شاید امکانات مثل کشورهای دیگر نیست ولی همین که ورزشکاران قهرمان ما بدانند که مجموعه ای است که در حد خودش از آن ها حمایت می کند برایشان دلگرمی است. بیشتر ورزشکاران حقوق و درآمد خاصی ندارند که به آن دل خوش باشند، تلاش می کنند و مدالی می گیرند و پاداشی به آن ها تعلق می گیرد و در نهایت در حد خودشان حقوقی برای آینده دارند که خیلی خوب است امیدوارم مسئولان ورزش بتوانند ورزشکاران را بیشتر حمایت کنند. وقتی ورزشکار 6 ماه وقت می گذارد و در اردو است فرصت برای کار دیگری ندارد و درآمدش تنها از پاداش است. انشالله این روند برای ورزشکاران بهتر هم شود تادغدغه نداشته باشند که اگر آسیب دیدند چه اتفاقی برایشان می افتد.