صمد مرفاوی: صندوق حامی همیشگی پیشکسوتان بوده است/ مربیان خارجی هیچ کمکی به فوتبال ما نکرده‌اندصمد مرفاوی بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال، صندوق حمایت را حامی همیشگی پیشکسوتان می داند و معتقد است این صندوق خدمات خوبی به قهرمانان و پیشکسوتان ارائه کرده و وجود چنین تشکیلاتی باعث خوشحالی است.

مرفاوی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: از مسئولان بابت تأسیس این صندوق تقدیر و تشکر می کنم. زیرا پیشکسوتان ورزش بعد از پایان دوران بازنشستگی با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند. ما ورزشکاران زمانی که جوان هستیم و در دوران قهرمانی تلاش بسیار می کنیم و سختی های زیادی را متحمل می شویم بنابراین زمانی که ورزش را کنار می گذاریم طبیعی است که با مشکلات متعدد جسمی رو به رو باشیم و وجود صندوق و به ویژه بیمه آن کمک بسیاری در این راستا برای پیشکسوتان ورزش است.

وی در خصوص حضور مربی های خارجی در فوتبال ایران اظهار کرد: مربیان خارجی که در چند سال اخیر به فوتبال ما آمده اند هیچ کمکی به فوتبال ما نکرده اند در واقع فوتبال ما در این مورد فقط هزینه کرد و هیچ دستاوردی نداشت ، متاسفانه نگاه مدیران اینطور است که فقط می خواهند یک مربی خارجی داشته باشند و بگویند ما مربی خارجی داریم ولی از آن ها به خوبی استفاده نکردند. این مربیان فقط به فوتبال می آیند و کار خودشان را انجام می‌دهند و هیچ چیز را قبول نمی کنند و از اطلاعات و معلومات خود به نیروهای داخلی نمی دهند و این نقطه منفی این سیاست برای فوتبال ما است.

مرفاوی ادامه داد: نمونه بارز آن کی‌روش بود که 8 سال به‌عنوان مربی در تیم ملی ما بود و در این مدت درآمد خوبی کسب کرد ولی در مقابل هیچ کار مثبتی چه از لحاظ فنی و چه آموزشی برای فوتبال ما نکرد. درست است با او به جام جهانی رفتیم ولی به لحاظ عنوان در این هشت سال در جام ملت ها هیچ نتیجه ای کسب نکردیم و به لحاظ معلومات فوتبال هیچ معلوماتی به ما نداد.

وی با بیان اینکه بسیاری از مربیان داخلی می توانند عملکرد بهتری از مربیان خارجی داشته باشند، افزود: متأسفانه تفکری در فوتبال ما هست که ما مربی های داخلی با خودمان مشکل داریم. اگر سرمربی داخلی باشد هزاران مشکل از سوی مدیران، مریبان دیگر و حتی رسانه ها برایش ایجاد می کنیم و برایش ارزشی قائل نیستیم در حالی‌که مربیان خارجی فارغ از نتیجه، ارائه معلومات و با هر بداخلاقی و توهینی هیچ واکنش منفی دریافت نمی کنند و حتی با احترام نیز بدرقه می شوند این تفکر در فوتبال ما باید تغییر کند. در شرایط کنونی اقتصادی کشور ما و بحث ناعادلانه تحریم ها با توجه به سرمایه ای که از کشور برای مربیان خارجی هزینه می‌شود باید مربیان داخلی به هم کمک بیشتری کنند.

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال در خصوص شرایط این تیم گفت: مشکل باشگاه استقلال بی ثباتی است هر مجموعه ای برای رسیدن به هدفش باید برنامه ریزی دقیق داشته باشد و در این مسیر هر چه ثبات بیشتری باشد موفق تر خواهند بود. متاسفانه در باشگاه استقلال چندین سال در راس مدیریت، کادر فنی و بازیکنان بی ثباتی هست اگر مدیر شرایط مناسبی داشته باشد زیرمجموعه اش نیز می تواند به خوبی کار کند.

مرفاوی ادامه داد: مدیران زیادی به باشگاه استقلال آمدند و رفتند و ما هیچ خروجی نداشتیم بلکه فقط هزینه کردیم هر مدیری آمد مربی و بازیکن جدید گرفت، وقتی که رفت بدهی آن ها را برای مدیر بعدی گذاشت و این روند ادامه پیدا کرد تا بدهی انباشته شد و شرایط استقلال هر روز سخت تر شد البته آقای وزیر در پرداخت این بدهی ها کمک زیادی کرد ولی مشکل استقلال همچنان باقی است. از طرفی بی ثباتی مدیریتی تاثیر مستقیم در عملکرد کادر فنی دارد چون با تغییر مدیر نزدیک به 60 درصد مجموعه تغییر می کند و تا دوباره بخواهد این مجموعه نتیجه بگیرد زمان می برد و در کار فنی اختلال ایجاد می کند هر سال یک سری بازیکن می آید و یک سری می رود که هر دو هزینه دارد برای تیم و باعث شده مشکلات ادامه دار شود.