ربانی: دوومیدانی مانند درخت پسته می‌ماند/ بیمه تکمیلی صندوق کمک زیادی به ورزشکاران می‌کندمحمدمحسن ربانی قهرمان سابق دوومیدانی و مربی حال حاضر تیم ملی ایران، دوومیدانی را مانند درخت پسته توصیف کرد که 7-8 سال باید از آن مراقبت و بعد محصولش را دریافت کرد.

محمد محسن ربانی مربی تیم ملی دوومیدانی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور بیان داشت: این رشته نیاز به رسیدگی طولانی مدت دارد، دوومیدانی مثل درخت پست می ماند که 7-8 سال باید از آن مراقبت و بعد محصولش را دریافت کرد؛ زمانبر است. در دوومیدانی ورزشکار یک سال مداوم تمرین می کند و بعد در 10-20 ثانیه مسابقه می دهد و نتیجه اش به دست می آید. یک پرتاب و یک پرش و یک استارت است و شانس مجدد هم وجود ندارد.

این قهرمان اسبق با اشاره به این که احسان حدادی ورزشکاری فراتر از آسیاست، گفت: بیش از 100 سال دوومیدانی در دنیا فعالیت می شود و در دنیا هم دانشگاهی هایی برای این رشته وجود دارد. اما در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته. من، سپهرزاد، سجاد مرادی نسلی بودیم که 10-12 مربی خارجی با ما کار کردند و ما کلکسیونی از فن و فنون مربیان خارجی را یاد گرفتیم و الان به آن عمل می کنیم.

وی افزود: مدال آوری برای ما در المپیک 2020 سخت است. خیلی از ورزشکاران به دلیل شرایط اقتصادی نتوانستند موفقیت خود را ادامه دهند ولی امیدواریم اتفاق خوبی بیفتند. احسان حدادی ثابت کرد که ما ایرانی ها اگر حرفه ای کار و تمرین کنیم می توانیم در این رشته مدال المپیک بگیریم.

ربانی خاطرنشان کرد: از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک خواهش می کنم جور دیگری به این رشته نگاه کنند، تا حالا سهم ایران فقط یک مدال بوده است. شاید امکاناتی برای تمرین ورزشکاران دوومیدانی باشد ولی در حدی نیست که با آن به مدال فکر کرد. ورزشکاران دوومیدانی باید تمام در خدمت تیم ملی و مربی خود باشند.

مربی دوومیدانی ایران توضیح داد: تغییر و تحولات در فدراسیون باعث می شود نقشه راهبردی که مدنظر وزارت یا کمیته بوده خدشه دار و از مسیر اصلی دور شود.

ربانی درخصوص صندوق حمایت عنوان داشت: از بدو تأسیس صندوق عضو این صندوق هستم. ارتباط خوبی دارم و از خدمات بیمه تکمیلی استفاده کردم. بحث بیمه خیلی به ورزشکاران کرده و اگر مشکلی باشد به صندوق مراجعه می کنیم، امیدوارم سازمان های بزرگ تر از صندوق حمایت بیشتر کنند.