پیشکسوت بسکتبال زنان: تجربه دختران در میادین بین المللی کم استمهین کوره چیان ملی پوش اسبق بسکتبال معتقد است با توجه به تجربه کم دخترانمان در میادین بین المللی نمی توان از آن ها در مسابقات جهانی انتظار معجزه داشت.

کوره چیان در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: بعد از نزدیک به چهل سال دختران ما اجازه حضور در مسابقات بین المللی را پیدا کرده اند و نمی توان بعد از این وقفه طولانی در مسیر پیشرفت و رشدشان انتظار کسب نتایج خارق العاده از آن ها داشت. اهمیت حضور در میادین بین المللی در راستای کسب تجربه و و شناخت نقاط ضعف و قدرت بر هیچ کس پوشیده نیست.

وی با بیان اینکه به دلایل متعدد در بسکتبال بانوان در چند دهه اخیر سازندگی نداشتیم، ادامه داد: متأسفانه ما نمی دانیم و نمی خواهیم کمک بگیریم. در مسیر سازندگی ابتدا باید قبول کرد که نمی دانیم چون فقط اینطور است که اجازه ورود دانش جدید داده خواهد شد. باید دید مسئولان چقدر دنبال کار ریشه ای و زیربنایی برای بسکتبال بانوان هستند. به نظر می رسد آن ها فقط فکر فرستادن تیم به مسابقات هستند. بهره‌وری با برنامه ریزی صحیح در کنار حمایت های اعتباری و مالی اول باید تیم را به یک سطح قابل قبول رساند بعد به مسابقات اعزام کرد.

این پیشکسوت بسکتبال اضافه کرد: ما مدت ها از سیستم روز دنیا عقب بودیم چون محقق و دنباله رو نبودیم. پس باید بپذیریم نمی دانیم. باید از کشورهای موفق الگوبرداری و سپس برنامه ریزی اصولی کنیم و به این زودی توقع قهرمانی نداشته باشیم.

کوره چیان با اشاره به اینکه شرکت در مسابقات در وضعیت کنونی نتایج خوبی نخواهد داشت، گفت: این باعث می شود تا عده ای از منتقدان شروع به انتقاد از فدراسیون کنند، باید واقع بین بود فدراسیون با توجه به بضاعتش کار کرده، نمی توان از یک مجموعه که امتیازش 20 است انتظار 100داشت. باید اول ببینیم کجای بسکتبال جهان هستیم بعد به آن نزدیک شویم. بهرحال سازندگی بدون چشمداشت گام اول است، در این میان باید به مربی که برنامه کاربردی دارد اجازه داد چند سال کار کند و او را تغییر نداد و فقط بر عملکردش نظارت عالیه داشت. متأسفانه در ورزش کشور ما نظارت عالیه نداریم چون اغلب کسانی که در راس امور ورزش هستند ورزشی نیستند.