مجید نامجو مطلق: قراردادهای فوتبال حرفه ای است اما رفتار نهمجید نامجو مطلق بازیکن اسبق تیم استقلال و تیم ملی معتقد است در فوتبال ایران در سطح قراردادها و مبلغ آن حرفه ای عمل می شود ولی برخلاف آن بحث حرفه ای در باشگاه وجود ندارد و دست اندرکاران فوتبال فکر و رفتار حرفه ای ندارند.

نامجو مطلق در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: بر خلاف هزینه ای که در فوتبال می شود آموزشی در خصوص حرفه ای شدن وجود ندارد. عوامل فوتبال ما مانند باشگاه، بازیکن، مربی و مدیر با این موضوع در تمام ارکانش آشنا نشده اند بلکه تنها پول بی رویه وارد فوتبال شده و این ورود بدون رعایت اصول حرفه ای و آموزش آن آشفته بازار کنونی فوتبال کشور را رقم زده است.

وی ادامه داد: در کشوری چون ترکیه برنامه یک ساله برای آموزش بازیکنان و باشگاه وجود دارد تا با اصول حرفه ای فوتبال چه در رفتار و چه در تمرینات آشنا شوند این باعث می شود تا بازیکنی که قراردادی در این سطح بست به اصول پایبند باشد و با دیدن پول خود را گم نکند.

نامجو مطلق با بیان اینکه برخی بازیکنان ما تنها می خواهند به پول دست پیدا کنند و مسیر درست یا غلط آن برایشان مهم نیست، گفت: در دوران ما شرایط اینگونه نبود با وجود جنگ و نبود پول عشق و علاقه به تیم در راس قرار داشت. به نظرم آن زمان عشق به باشگاه ها بیشتر از حالا بود البته اینکه بازیکنان پول بخواهند ایرادی ندارد این حق طبیعیشان است که از شغلشان درآمدزایی داشته باشند ولی در صورتی که چارچوب حرفه ای را رعایت کنند .

این پیشکسوت فوتبال اضافه کرد: بازیکنان بزرگ فوتبال دنیا این چارچوب و قواعد را حتی در خواب و رژیم غذایی شان رعایت می کنند که بی شک برای پیشرفت خودشان و تیمشان است اما در فوتبال بسیار دیده ایم استعدادها و مهره های خوبی که بخاطر عدم رعایت چارچوب و برخی ناهنجاری ها مانند شب بیداری ها یا حضور در مهمانی های نامتعارف از فوتبال خارج شده اند. به نظر من باید بر روند اجرای اصول حرفه ای در فوتبال نظارت باشد تا چنین بازیکنانی را از دست ندهیم.

نامجو مطلق تصریح کرد: همانطور که گفتم مدیران تیم ها هم نگاه و تفکر حرفه ای ندارند چون اغلب آن ها فوتبالی نبوده و باشگاه داری بلد نیستند و آن را تنها در قهرمانی می بینند. در کنار این ها تماشاچیان ما هم حرفه ای نیستند و به هر قیمتی و با اتکا به هر رفتار و ناهنجاری ای فقط دنبال برد تیم خود هستند.

وی در مورد استراماچونی سرمربی این فصل تیم استقلال گفت: استراماچونی مربی نامداری است. بی شک مربی ای که بر نیمکت تیمی مانند اینترمیلان نشسته است توانایی های فنی بالایی دارد. ما نمی توانیم صرف نگرفتن نتیجه در آن تیم عملکردش را ارزیابی کنیم. زیرا در کسب نتیجه تنها یک مربی دخیل نیست بلکه ابزاری که در اختیار دارد نیز مهم است. ممکن است پتانسیل تیم میلان از لحاظ بازیکن و سرمایه گذاری برای جذب بازیکنان بزرگ کم بوده باشد. معمولا بعد از موفقیت یا شکست در راس کار سرمربی مورد هدف است. بزرگترین مربی ها نیز اگر از لحاظ بازیکن در مضیقه باشد با تمام دانش فنی نمی توانند کار کنند. بنابراین این ابزارها هستند که در کنار دانش فنی مربی به موفقیت مجموعه کمک می کنند.

بازیکن سابق تیم ملی توضیح داد: این موارد را نیز به استقلال می توان تعمیم داد. بی شک انتظار از استراماچونی روی نیمکت استقلال بالاست ولی در کنار دانش فنی چنین مربی ای باید ابزار و امکانات در سطح بالا از جمله بازیکنان خوب فراهم شود تا اهداف حرفه ای مربی پیش برود.

نامجو مطلق در خصوص صندوق حمایت نیز بیان کرد: وجود چنین دیدگاهی که باید ارزش پیشکسوت حفظ شود خوب است و بودن صندوق در این راستا خیلی موثر است. البته یک سری از ورزشکاران هستند که در دوران ورزشی خود تنها با عشق کار کرده اند در دورانی که در ورزش پولی نبود به خصوص در فوتبال به عشق مردم و وطن زحمت کشیده و برای کشور افتخارآفرینی کرده اند به نظرم باید به آن ها توجه ویژه تری داشت.