پیشکسوت دوومیدانی: بی‌توجهی دلیل خداحافظی زودهنگام دوومیدانی‌کاران است/ حفظ شأن پیشکسوتان سرلوحه امور صندوق حمایت استقاسم کویتی پور ملی پوش اسبق دوومیدانی ایران معتقد است عدم توجه فدراسیون و مسئولان به ورزشکاران دوومیدانی باعث شده تا اغلب آن ها دلسرد شده و با وجود پتانسیل بالا و در اوج از قهرمانی خداحافظی کنند.

کویتی پور دارنده مدال برنز بازی‌های آسیایی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور عنوان داشت: به نظر من همانطور که در فوتبال بازیکنان قراداد دارند و حقوق دریافت می کنند در ورزش های دیگر مثل دوومیدانی هم باید چنین رویه ای باشد. وقتی ورزشکار استعداد داشته باشد نیاز به مربی خوب، تغذیه مناسب و صحیح، شرایط روحی مطلوب و امنیت مالی دارد تا بتواند با خیال آسوده و به شکل حرفه ای به ورزش بپردازد. متأسفانه فدراسیون در این راستا کوتاهی می کند من با صراحت می گویم اگر فدراسیون نمی خواهد وظایف اینچنینی خود را انجام دهد بهتر است که در آن بسته باشد همین عدم توجه ها باعث می شود تا ورزشکاران و استعدادهای خوب این رشته از آن خداحافظی کنند.

وی در خصوص شرایط دوومیدانی ایران در میادین بین الملی گفت: در دوومیدانی چند چهره شاخص داریم مانند احسان حدادی که امید به سهمیه المپیک و کسب مدال آن هاست ولی اغلب این ورزشکاران نیز بدون حمایت و تنها در حال تمرین هستند. مشکل اصلی دوومیدانی این است که در آن هزینه و حمایتی برای ورزشکاران نمی شود.

کویتی پور با بیان اینکه به تجربه و دانش پیشکسوتان نیز توجهی نمی شود، افزود: افراد جدیدتری که به مسئولیت و رسیدگی امور رسیده اند قدیمی ها را قبول ندارند. من بعنوان یک قهرمان عمرم را برای این ورزش گذاشته ام ولی تا کنون هیچ درخواستی از من نشده تا تجربه و دانشم را در اختیار جوان ترها قرار دهم من که نمی توانم بگویم مرا برای مربیگری ببرید. بنابراین من خودم تنهایی این روزها تمرین می کنم.

وی ادامه داد: متأسفانه نیروهایی که رأس امور دوومیدانی را در دست دارند هیچ شناختی نسبت به این رشته، چالش های و پیشکسوتان آن ندارند و نمی دانند از چه کسی و چگونه بخواهند تا در پیشبرد و رشد دو و میدانی کمکشان کند. باید فرصت ها و جلساتی برای آشنایی باشد تا از تجربیات و دانش یکدیگر استفاده کنند.

این پیشکسوت دوومیدانی در مورد عملکرد صندوق حمایت گفت: وجود صندوق حمایت و ذات تشکیل آن موثر است. همه بر شرایط اقتصادی موجود واقف هستیم و می دانیم که مشکل بودجه وجود دارد. البته حمایت های معنوی هم مهم است و بی شک احترام و تقدیر نیز برای پیشکسوتان ارزنده است. از صندوق حمایت بابت تمامی زحماتی که برای قهرمانان و پیشکسوتان می کشد تشکر می کنم و امیدوارم همیشه حفظ شأن و رسیدگی به پیشکسوتان را سرلوحه قرار دهند.