کارشناس بسکتبال: دستاورد حضور در مسابقات جهانی باید رشد بسکتبال باشد/ ایجاد صندوق حمایتی کار مثبتی بودعنایت الله آتشی کارشناس بسکتبال کشور حضور تیم ملی بسکتبال در جام جهانی را بسیار مهم می داند و تاکید دارد که حضور در چنین مسابقاتی به غیر از آوازه باید برای بسکتبال کشور دستاورد نیز بهمراه داشته باشد.

آتشی سرمربی پیشین تیم ملی بسکتبال کشور در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان کشور گفت: در این میان نکته ی حائز اهمیت این است که ما تیم را برای جام جهانی آماده می کنیم تا دستاورد داشته باشیم در دوره های قبل حضور ما تنها برایمان آوازه داشته است در حالیکه باید به دنبال برنامه ریزی برای پیشرفت بسکتبال کشور در گام های بعدی باشیم.

وی ادامه داد: تیم ما در سطوح بزرگسالان و جوانان در مسابقات مختلف از جمله جهانی حضور داشته اند؛ ولی ما هنوز اندر خم یک کوچه هستیم و ابزار و امکانات مناسب را فراموش کرده ایم. در تهران هنوز یک سالن مختص بسکتبال در سطح استانداردهای جهانی نداریم. تنها یک سالن دوازده هزار نفری آزادی برای مسابقات بین المللی داریم که آن هم برای تمام رشته ها است.

کارشناس بسکتبال کشور تاکید کرد: برای حرکت رو به جلوی بسکتبال باید ساختار و دیدگاه را عوض کنیم. منظور از دستاورد این است مسئولین توجه بیشتری به این ورزش داشته باشند و رسیدن به استانداردهای جهانی در گام بعدی مورد توجه باشد. سرمایه گذاری و تفکر خوب، برنامه ریزی منسجم، نظم اردویی، تغدیه و آب و هوای مناسب و از همه مهم تر آرامش روحی و روانی می تواند شرایط مطلوبی را برای تیم ملی بهمراه داشته باشد.

آتشی ادامه داد: تیم بسکتبال ایران برای سومین بار در مسابقات جهانی حاضر می شود اولین بار در سال 2010 در ترکیه و دومین بار سال 2014 در اسپانیا حضور داشت. سومین حضور ایران در 2019 چین است البته راهیابی به این جام شرایط متفاوت تری داشت زیرا اقیانوسیه و آسیا با هم ادغام و به تبع سهمیه حضور در مسابقات بیشتر شد.

وی در خصوص رقبای تیم ایران در مسابقات جهانی گفت: تیم ایران با تیم های اسپانیا، پورتریکو و تونس هم گروه است. تیم اسپانیا یکی از تیم های خوب دنیا است و در رده های بالای رنکینگ جهانی قرار دارد و بسیار قوی و منسجم است. پورتریکو نیز از تیم های آمریکاست هرچند به قدرت تیم های آمریکایی نیست ولی نباید از آن غافل شد. در مورد تونس هم باید گفت ما تیم های آفریقایی زیادی را شکست داده ایم اما این به معنای دست کم گرفتن این تیم آفریقایی نیست.

این کارشناس بسکتبال کسب سهمیه المپیک برای تیم ایران را دشوار خواند و اضافه کرد: نمی توان گفت چون ما قدرت آسیا هستیم و یا در گروه آسانی هستیم پس شانس صعود داریم بلکه باید عملکرد خودمان و تیم های دیگر را در میدان دید. تیم ما باید آمادگی رودرو شدن با تیم های قوی و قدرتمند را داشته باشد و نگذارد زنگ تفریح آن ها باشد از طرفی تیم های به نسبت ضعیف را نیز جدی بگیرد. در هر حال جدای از برد و باخت انتظار بازی آبرومندانه از تیم ملی داریم.

آتشی در مورد حامد حدادی و اختلافات او و تیم ملی گفت: حامد حدادی یکی از بهترین بسکتبالیست های ماست که برای اولین بار در NBA حضور داشته و آنجا نیز موفق بوده از لحاظ اخلاقی نیز بسیار موجه است. بی شک فدراسیون باید در این مساله ورود و پادرمیانی کند و با یک تفاهم و دورهمی این مساله را حل کند و نگذارد دخالت ها به این اختلاف دامن بزند، حدادی یک سرمایه ملی است که باید حفظ شود. کادر فنی هم علاقمند به حضور او در تیم است. بی شک حضور حدادی در کنار تیم ملی موثر است چون نام خود او نیز یک اعتبار و قدرت برای تیم است.

وی با بیان اینکه تیم و کادرفنی بسکتبال ما از بهترین ها هستند و باید حمایت شوند، تاکید کرد: در شرایط کنونی همگی از رسانه تا صاحب نظران و پیشکسوتان باید همراه تیم باشند تا نام ایران بدرخشد.

آتشی در ادامه در مورد صندوق اعتباری گفت: کار حمایتی صندوق از قهرمانان و پیشکسوتان زیباست، ایجاد صندق کار مثبتی بود و شرایط خوبی برای آن ترسیم شده؛ ولی باید چشم انداز و اهداف اولیه آن دنبال شود که این نیازمند حمایت های بیشتر از سوی وزارت ورزش است.

وی ادامه داد: قهرمانان نیاز به یک بیمه و پشتوانه قوی دارند که صندوق باید بیشتر از قبل پیگیر آن باشد. من از ابتدا عضو صندوق بوده ام و از خدمات بیمه ای آن استفاده کرده ام و خوشبختانه بیمه اخیرش در انجام تعهدات خود نسبت به گذشته بهتر عمل کرده است.