سرپرست تیم ملی بوکس: یکی از کارهای خوب صندوق، عیادت و دیدار با پیشکسوتان است/ با کار اصولی حداقل دو سهمیه المپیک می‌گیریمهمایون اردلان سرپرست تیم ملی بوکس کشور اعتقاد دارد با برنامه ریزی اصولی و تخصیص اعتبار به تیم ملی بوکس می توان حداقل دو سهمیه المپیک به دست آورد زیرا این تیم ضعیف نیست و تنها نیاز به برنامه ریزی، رسیدگی و حمایت دارد.

همایون اردلان دبیر سابق فدراسیون بوکس کشور در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان در خصوص نتایج تیم ملی بوکس در مسابقات اخیر گفت: با این ترکیب و تیم برای اولین بار بود که به مسابقات می رفتم. تیم با توجه به شرایط موجود تلاش خود را انجام داد اعضای تیم دارای جسارت و جدیت بودند ولی تیم ما در حد تیم های قوی آسیا نبود.

وی با اشاره به اینکه ما در آسیا کرسی نداریم و همین در بیشتر موارد به ضرر مشت زنان ما است، ادامه داد: تیم ما از ابتدا با حریفانی چون قزاقستان، ازبکستان، فیلیپین و چین که قدرت های آسیا هستند بازی کرد. بچه ها در چندین بازی خوب ظاهر شدند ولی باز هم در شرایط برابر بازی را به تیم ما ندادند. دلیل اصلی این است که ما هیچ کرسی در آسیا نداریم و قطعا در حالت مساوی یا نزدیک داوران به تیمی که می شناسند و کرسی دارد امتیاز می دهند و این باعث از دست دادن بازی حتی در مواردی که قوی ظاهر شده ایم می شود.

اردلان ادامه داد: کشورهای دیگر هزینه و سرمایه گذاری خوبی در ورزش بوکس دارند قزاقستان بعنوان یکی از مدعیان این رشته پایگاه آموزشی قوی دارد که از همه دنیا برای آموزش به آنجا می آیند، در قزاقستان کمپ و تورنمنت ها بسیاری برگزار می شود.

وی تاکید کرد: تیم ملی بوکس به حمایت مالی نیاز دارد. این تیم حداقل سه رویداد مهم تا المپیک پیش رو دارد و باید شش تا هفت کمپ تمرینی با تیم های خارجی داشته باشد. این امر نیازمند نظارت و حمایت بیشتر است و امیدواریم رئیس فدراسیون در این راستا تمام تلاش خود را به کار بگیرد.

اردلان اضافه کرد: همانطور که گفتم می توان به کسب سهمیه المپیک با این تیم امیدوار بود اما در صورت ایجاد شرایط مطلوب، در غیر این صورت و با همین منوال این امکان وجود ندارد. تیم ما قوی است ولی تجربه رویارویی با کشورهای دیگر را ندارد همین باعث شده که در تکنیک عقب باشیم وگرنه مشت زنان ما در مواردی چون نفس و قدرت بدنی کم نمی آورند و نسبت به سال های گذشته وضعیت مطلوبی دارند.

سرپرست تیم ملی ادامه داد: در جلسه اخیر شورای فنی فدراسیون بوکس در خصوص کادر فنی تیم ملی تصمیم گیری های جدیدی صورت گرفت و قرار بر این شد هدایت تیم با مربی خارجی باشد که امیدواریم هر اقدام جدیدی برای تیم موثر و مطلوب باشد.

اردلان در ادامه درباره اهمیت صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان گفت: صندوق بسیار محل موثر و جایگاه امنی است و نقطه امیدی برای قهرمانان در دوران فعالیت و بعد از آن در دوران بازنشستگی است. تا جایی که من در جریان هستم صندوق در حد توان از گروه های هدفش حمایت می کند ولی بی شک با اختیار داشتن بودجه بیشتر این روند مطلوب تر بود.

وی تاکید کرد: پیشنهاد این است که راهکاری برای شناسایی پیشکسوتانی که به حمایت بیشتر نیاز دارند مدنظر باشد تا خدمات رسانی بهتر صورت بگیرد. ورزشکاران زیادی در رشته های مختلف داریم که بیمار یا از کار افتاده و حتی تنها هستند.

اردلان ادامه داد: یکی از کارهای خوب صندوق عیادت و دیدار با پیشکسوتان است این یک دلگرمی برای خود ورزشکار و حتی خانواده اش است و این حس غرور را در ان ها ایجاد می کند که کسانی به یادشان هستند و فراموششان نکرده اند.