می آبادی:پیشکسوتان به رسیدگی روحی نیاز دارند/ حبیبی بهترین گزینه سرمربیگری داخلی برای هندبال استفرامرز می آبادی پیشکسوت هندبال کشور معتقد است نگاه پیشکسوتان به صندوق حمایت همیشه نگاه مادی نیست با اینکه برخی از آن ها دغدغه های مادی نیز دارند.

می آبادی دبیر سابق فدراسیون هندبال کشور در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان گفت: باعث خوشحالی است که صندوق از افرادی چون من سراغ می گیرد. وقتی بازنشسته می شوی کمتر یادت می کنند در حالی که انسان از میانسالی به بعد نیاز به ملاطفت و رسیدگی دارد پیشکسوتان ورزش که دوران اوج و فعالیتشان تمام شده نیز از این قاعده مستثنا نیستند و از لحاظ روحی نیاز به توجه و تماس دارند.

وی در ادامه در مورد شرایط هندبال کشور داد: امیدواریم بعد از انتخابات اخیر فدراسیون شاهد اتفاقات مثبتی در هندبال باشیم و نتایج بهتری کسب کنیم البته ریاست قبلی برای فدراسیون زحمات بسیاری کشید؛ ولی ملاک ارزیابی عملکرد یک فدراسیون نتایج آن است که در دوران رحیمی با توجه به تلاش های انجام شده هندبال ما نتیجه چشمگیری نداشته است. پاکدل ریاست کنونی نیروی جوان و پرانرژی است که امیدواریم بتواند فعل خواستن را در فدراسیون صرف کند.

می آبادی، انتخاب حبیبی بعنوان سرمربی تیم ملی هندبال را درست خواند و گفت: اگر قرار باشد مربی خارجی بیاوریم باید از مربیان سطح اول جهان باشد که بی شک در شرایط کنونی اقتصادی امکان پرداخت دستمزد به آن ها نیست، بنابراین حبیبی بهترین انتخاب از میان گزینه های داخلی بود.

وی با بیان اینکه هندبال کشور در سال های اخیر هیچ پیشرفتی نداشته است، گفت: هندبال ما همیشه در سوم و چهارمی آسیا نتیجه را واگذار کرده است و بهترین نتایج آن کسب یک مقام دوم و سوم در بازی های آسیایی و یک سومی در قهرمانی آسیاست. یک بار هم در انتخابی المپیک بعد از قطر دوم شد.

دبیر سابق فدراسیون هندبال کشور با بیان اینکه مسابقات انتخابی المپیک بسیار سخت است، گفت: با توجه به شرایط کنونی تیم ملی و اینکه از طرفی امکان حضور لژیونرها نیز برای مسابقات انتخابی توکیو نیست دو تصمیم برای فدراسیون و سرمربی وجود دارد. اولین تصمیم این است که همه انرژی تیم برای کسب سهمیه در این مسابقات گذاشته شود که قطعا در این برهه قدرتمندترین تیم ایران نیز نمی تواند از عهده آن برآید.

می آبادی افزود: رویکرد بعدی این است که این مسابقات اردوی تدارکاتی برای قهرمانی آسیا و مسابقات انتخابی جهان شود. از آنجایی که لژیونرها نمی توانند در اردو حاضر شوند باید با برنامه ریزی خوب از نیروهایی که می توانند وقت و انرژی خود را برای تیم بگذارند استفاده شود تا یک اردوی تدارکاتی وسیع برای تیم ملی باشد چون برای ما کسب جایگاه در مسابقات قهرمانی آسیا از کسب مقام اول آسیا ممکن تر است و این استراتژی می تواند جواب دهد.

وی ادامه داد: برای بهبود شرایط هندبال کشور دو نکته را باید مورد توجه قرار داد یکی اینکه ما باید به دنبال جوان گرایی برویم. ممکن است در یکی دو دوره با چنین تیمی نتیجه نگیریم ولی بالاخره تیم از لحاظ فنی و تجربی رشد می کند. از طرفی مشکل دیگر تیم ما نبود لژیونرهاست حضور آن ها در تمرینات تیم ملی در اختیار خودشان نیست.

می آبادی با بیان اینکه نظم و انضباطی که بر روند حضور لژیونرها در فوتبال حاکم است در هندبال وجود ندارد، گفت: در فوتبال باشگاه ها در تمامی طول سال به فیفا دی پایبند هستند؛ ولی در هندبال شاهد چنین نظمی نیستیم ضمن اینکه فدراسیون هندبال آسیا نیز برنامه مسابقات خود را در روزهای آی اچ اف دی برگزار نمی کند برای همین بازیکنان لژیونر قادر به حضور در تیم ملی کشور نیستند و باشگاه هایشان این اجازه را به آن ها نمی دهند. بنابراین تنها راهکار داشتن روابط خوبی با تیم های این لژیونرها و توافق در این خصوص در زمان عقد قرارداد است تا آن ها بتوانند در تمرینات حاضر شوند و به تیم ملی کمک کنند.

وی که در حوزه هندبال سه کتاب ترجمه کرده است، گفت: هم اکنون به اصفهان بازگشته ام و با هیات هندبال اصفهان در حوزه مسائل آموزشی همکاری دارم؛ اما با فدراسیون دیگر به صورت مستقیم همکاری ندارم نه پیشنهادی بوده و نه تمایلی از سوی من البته در مواردی به عنوان نماینده و ناظر یا مدرس کارگاه های آموزشی همکاری هایی با فدراسیون داشته ام.