قهرمان اسبق تکواندو: یک تماس من را یاد زمان قهرمانی‌ام می‌اندازدحسن اصلانی دارنده مدال بازی های آسیایی در تکواندو، با قدردانی از حمایت های معنوی و مادی صندوق از قهرمانان و پیشکسوتان از مسئولان صندوق خواست تا مانع فراموش شدن قهرمانان سابق و پیشکسوتان ورزش شوند که بخشی از خاطره جمعی مردم هستند.

پیشکسوت تکواندوی کشور در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان با بیان اینکه ورزشکاران توقع زیادی ندارند فقط می خواهند فراموش نشوند، افزود: عیادت و سرکشی از ورزشکاران پیشکسوت بسیار ارزنده است؛ ولی ای کاش این اتفاق تنها در دوران بیماری و کهولت آن ها نباشد و زمانی که سرحال و سرپا هستند نیز یادی از آن ها شود.

اصلانی ادامه داد: من از صمیم قلب از دست اندرکاران صندوق سپاسگزاری می کنم. شاید باورتان نشود ولی همان مقدار مستمری که صندوق در اختیار پیشکسوتان و قهرمانان قرار می دهد می تواند نقش موثری در زندگی برخی از آن ها به ویژه قهرمانان گمنام داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه حمایت های معنوی در مواردی از حمایت های مادی خیلی زیباتر است، اضافه کرد: یک تماس یا احوالپرسی امثال من را بسیار خوشحال می کند زیرا یادم می افتد که زمانی قهرمان بودم و برای این مملکت کاری کرده ام و تنها یک کارمند یا کارگر ساده نیستم. بی شک وزارت ورزش به چنین سازوکاری برای پشتیبانی از قهرمانان و پیشکسوتان نیاز داشت که امیدوارم صندوق به بهترین شکل در مدیریت جدید مسیر خدمت رسانی را طی کند.

اصلانی در مورد دلایل دور بودنش از تکواندو در سال های اخیر گفت: یکی از دلایل آسیب دیدگی ها و صدماتی بود که به دلیل تمرینات غیر علمی مربیان در زمان ورزش حرفه ای برایم رخ داد؛ ولی دلیل بعدی آن کاملا روشن است من سال 1999 آخرین مسابقه خود را دادم و بعد چند سالی مربیگری کردم ولی از آن جایی که کسی به قهرمانان توجه نمی کرد کم کم منزوی شدم. متاسفانه فدراسیون قهرمانان خود را فراموش کرده است اصلا نمی داند حسن اصلانی کجاست. چه می کند. آیا سالم است با بیماری دست و پنجه نرم می کند یا نه؟

وی با بیان اینکه قهرمانان سرمایه ملی مملکت هستند و برای این تجربه جوانی و هزینه داده اند؛ ولی به راحتی کنار گذاشته می شوند، ادامه داد: گاهی فکر می کنم شاید توقعم زیاد است بهرحال من نیز از قهرمانی های خود بهره برده ام. نمی گویم که مرا مربی تیم ملی کنند؛ ولی ای کاش فدراسیون امثال من را صدا می زد تا بعنوان مشاور و کسی که در سنگین وزن تجربه و قهرمانی دارد تیم را کمک کند. در خیلی از استان ها ورزش تکواندو هنوز به درستی شناخته شده نیست کاش از ظرفیت قهرمانان و پیشکسوتان برای این مناطق استفاده می شد.

نایب قهرمان تکواندوی جهان در خصوص چالش های پیش روی تکواندوی کشور گفت: شاید یکی از مسائل اصلی که باید در زمینه تکواندو به آن توجه کرد بحث استعدادیابی باشد ما در کشورمان استعدادهای بسیار نابی داریم که باید شناسایی شوند؛ ولی متاسفانه این موضوع خیلی جدی گرفته نمی شود.

اصلانی ادامه داد: این مرحله اول است بعد از استعدادیابی این نیروها باید به صورت مرحله مرحله آموزش داده شوند تا برای حضور در میادین بزرگ آماده شوند. در گذشته ما در رده امید تیم ملی تکواندو داشتیم؛ ولی نمی دانم الان وضعیت این تیم چگونه است اگر هست که خبری از آن نیست و اگر نه که برای پشتوانه تیم ملی باید تشکیل شود.

وی افزود: هم اکنون تمام سرمایه گذاری تکواندو برای یک تیم است و اگر یکی از اعضای تیم به هردلیلی نتواند تیم را همراهی کند ما جایگزینی در آن وزن نداریم بهتر است با سرمایه گذاری بر روی استعدادها حداقل برای هر وزن سه تا چهار جایگزین داشته باشیم.

اصلانی با اشاره به اینکه تکواندوی ما به درخشش تک ستاره ها وابسته است، گفت: مواردی چون هادی ساعی در تکواندو استثنا و استعدادهای ذاتی هستند، ولی همین ساعی را نیز روزی یک مربی شناسایی کرده است پس باید در بحث استعدایابی و در وهله بعد آموزش آن ها قوی تر عمل کرد.