فریده شجاعی: برای جهانی شدن مسابقات بسکتبال سه نفره پیشکسوتان تلاش می‌کنیم/ بعد از انقلاب نگاه مثبت به ورزش زنان حاکم شده استنایب رئیس فدراسیون بسکتبال با اعلام خبر برنامه‌ریزی برای برگزاری مسابقات داخلی بسکتبال سه نفره پیشکسوتان نسبت به استقبال از این رقابت ها و جهانی شدن آن ابراز امیدواری کرد.

فریده شجاعی نایب رئیس فدراسیون بسکتبال در گفت و گو با خبرنگار صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور با اشاره به تشکیل جلسه کمیته بسکتبال باشگاه پیشکسوتان به منظور برنامه‌ریزی لازم برای اجرایی شدن مسابقات بسکتبال سه نفره پیشکسوتان بیان داشت: از آنجایی که فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) در حال توسعه بسکتبال سه نفره در سطح جهان است و در ایران هم این رشته جواب داده است و در همه رده ها به مسابقات جهانی اعزام وجود داشته تصمیم گرفته شد تا در رده پیشکسوتان هم از این ظرفیت استفاده شود.

شجاعی ادامه داد: این رشته هم گروهی و هم تعداد کم است و هم از بسکتبال 5 نفره کم خرج تر است و ضمن این که زمان کمی دارد برای همین در رده پیشکسوتان و کسانی که سن بالاتری دارند خیلی راحت جواب می دهد بنابراین برگزاری مسابقات آن ها را در بخش مردان و زنان برنامه ریزی کردیم که باید توسعه دهیم.


وی اضافه کرد: قرار است مسابقات را در هر استان برگزار کنیم و مسابقات سراسری پیشکسوتان با حضور تیم های نماینده و برگزیده هر استان در شهری که به عنوان میزبان انتخاب می کنیم برگزار شود. سه گروه سنی 40 تا 45 ،45 تا 55 و 55 سال به بالا را در نظر گرفته ایم و در هر سه گروه پیشکسوت و علاقه مند به این رشته داریم و خوشبین هستیم.

شجاعی در پاسخ به این پرسش که آیا اعزام بین المللی برای این رده وجود دارد نیز گفت: فیبا هنوز رده پیشکسوت را در تقویم مسابقات خود قرار نداده ولی ما در فکر این هستیم که به فیبا درخواست دهیم تا این اتفاق صورت بگیرد و به نوعی میزبان شویم. می توانیم با فیبا ارتباط برقرار کنیم حداقل در سطح آسیا یا حتی غرب آسیا این مسابقات را برگزار کنیم.

این بانوی مدیر ورزشی درخصوص تغییرات ورزش زنان ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز عنوان داشت: 40 سال از انقلاب می گذرد به هرشکلی رشد و توسعه در سطح جهان بوده و در ایران هم شکل گرفته و ورزش ما هم توسعه پیدا کرده است ولی خوشبختانه نگاه و نگرش مثبت نسبت به ورزش زنان حاکم شده، وزیر ورزش، معاونان وزیر و حتی کمیته ملی المپیک اهمیت خاصی برای ورزش زنان قائل هستند و تلاش می کنند که پیشرفت بیشتری داشته باشد. این ها باعث شده دختران ورزشکار خیلی راحت سهمیه حضور در مسابقات بزرگی مثل المپیک و بازی های آسیایی را بگیرند.

وی افزود: به عنوان مثال در بسکتبال یک سال است که برای حضور دختران ایران در میادین بین المللی مجوز صادر شده و در 6 ماه اول سال 13 اعزام داشتیم که این نشان می دهد توسعه ایجاد شده است. دختران ورزشکار هم باانگیزه هستند از وقتی که اولین مدال زنان در المپیک هم به دست آمد انگیزه ها بیشتر شده که حتما تعداد مدال ها بیشتر خواهد شد. همینطور نسبت به قبل از انقلاب تعداد رشته هایی که خانم ها فعالیت می کنند هم بیشتر شده حدود 40 رشته وجود دارد که زنان در آن فعال هستند درحالی که قدیم در 4-5 رشته صاحب نام بودیم، فکر می کنم روزبه رو بهتر هم می شود اگر سرمایه گذاری و امکانات ورزش زنان هم بیشتر بشود حرف های زیادی برای گفتن دارند.

شجاعی درباره آغاز به کار فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان نیز بیان داشت: این خبر بسیار خوبی بود. رشته هایی مثل شنا و ژیمناستیک اعزام برون مرزی ندارند، برای این ورزشکاران انگیزه ایجاد می شود، کمک بزرگی برای ورزش زنان است. شانسی که داریم این است که مقر این فدراسیون در ایران رئیس آن ایرانی است. حتی از نظر سیاسی هم می توانیم روی این اتفاق حساب کنیم. ورزش زنان می تواند رشد بیشتری پیدا کند. به واسطه این فدراسیون ورزشکاران رشته هایی که جایگاه بین المللی کمی هم دارند می توانند توانمندی خودشان را اثبات کنند. آرزوی من به عنوان زن ورزشی ایران این است که ورزش زنان روز به روز بهتر باشد و دختران جوان مدال های رنگارنگ بگیرند.