8 رشته‌ از فدراسیون جانبازان و معلولین جدا می‌شوند

داورزنی: پوشش ۸ رشته ورزش جانبازان و معلولین توسط فدراسیون‌ها، وظیفه ذاتی آنهاستبا تصویب مسئولان وزارت ورزش و جوانان، ورزشکاران جانبازان و معلول ۸ رشته ورزشی باید فعالیت خود را زیر نظر فدراسیون همان رشته پیگیری کنند.

به گزارش پایگاه خبری صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور، جلسه انتقال ماموریت هشت رشته ورزشی از فدراسیون جانبازان و معلولین به فدراسیون‌های مربوط روز گذشته(دوشنبه) در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

در این جلسه محمدرضا داورزنی و عبدالحمید احمدی معاونان وزیر ورزش و جوانان، محمود خسروی‌وفا و مسعود اشرفی، رئیس و دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک، حمید علی‌صمیمی و محمدعلی حسین پور رئیس و دبیر فدراسیون‌ ورزش‌های جانبازان و معلولین و همچنین روسای فدراسیون‌های تکواندو، تنیس روی میز، تیراندازی با کمان، تنیس، بدمینتون، سوارکاری، دوچرخه‌سواری و قایقرانی حضور داشتند.

در این جلسه مقرر شد کارهای انتقال رشته‌های تکواندو، تنیس روی میز، تیراندازی با کمان، تنیس، بدمینتون، سوارکاری، دوچرخه‌سواری و قایقرانی در بخش معلولان تا پایان سال جاری انجام شود تا از ابتدای سال 98، ورزشکاران معلول این 8 رشته فعالیت خود را زیر نظر همان فدراسیون ادامه دهند.

بر همین اساس، محمدرضا داورزنی در جلسه انتقال مأموریت هشت رشته ورزشی از فدراسیون جانبازان و معلولین به فدراسیون‌های مربوطه اظهار داشت: فدراسیون‌ها نسبت به ورزش جانبازان و معلولین نگاه حمایتی داشتند و اکنون با انتقال مأموریت هشت رشته از فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین به فدراسیون‌های مربوطه باعث خواهد شد که پوشش ورزش این قشر در قالب وظایف ذاتی فدراسیون‌ها قرار بگیرد و نگاه وظیفه‌ای نیز علاوه بر نگاه حمایتی به وجود آید.

وی افزود: آنچه مسلم است اکنون فدراسیون‌هایی که در قالب این انتقال قرار گرفته‌اند مأموریت‌شان اضافه شده است و قطعاً با افزایش مأموریت‌ها، اعتبارات آنها نیز افزوده خواهد شد. قبل از این انتقال، فدراسیون‌ها از محل اختصاص 27 صدم درصد از مالیات بر ارزش افزوده اعتباری دریافت نمی‌کردند، اما با این انتقال قطعاً از این محل نیز فدراسیون‌ها دریافتی‌هایی دارند که می‌توانند نه تنها برای انجام مأموریت‌های جدید از آن بهره ببرند بلکه این فرصت نیز پدید می‌آید که با این اعتبارات جدید شرایط بهتری را برای افزایش امکانات و زیرساخت‌های رشته ورزشی متبوع خود فراهم آورند.

در این جلسه محمود خسروی‌وفا، رئیس کمیته ملی پارالمپیک گفت: این انتقال یک فرصت است و با توجه به تأکید فدراسیون جهانی یک قانون محسوب می‌شود و به صورت رسمی باید از ابتدای سال آینده اجرایی شود. حمایت از ورزش جانبازان و معلولین در رشته‌های مختلف از جمله این هشت رشته که قبلاً از سوی فدراسیون‌ها انجام می‌شد از این پس دیگر باید به صورت قانونی محقق شود.

همچنین مسعود اشرفی، دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک عنوان کرد: حمایت از ورزش جانبازان و معلولین از سوی فدراسیون‌های جهانی یک امتیاز مثبت برای فدراسیون‌های ملی محسوب می‌شود.