پای دردِدل عموصفر ورزش و سینمای ایرانصفر کشکولی پیشکسوت ورزش و سینمای کشور که با نام عمو صفر شناخته می شود با حضور در صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور از روزگار و احوال خود گفت.

صفر کشکولی پیشکسوت ورزش کشور که هم در رشته‌های پرورش اندام، وزنه برداری و پرتاب دیسک قهرمانی کشور را در کارنامه خود دارد و هم جزو پیشکسوت عرصه بازیگری و بدلکاری به شمار می‌آید با حضور در صندوق حمایت در گفت و گو با خبرنگار این صندوق از احوالات خود سخن گفت.

این پیشکسوت ورزش و هنر بیان داشت: سال 1341 مقام اول قهرمانی آسیا را در کویت در رشته پرورش اندام کسب کردم و اولین کسی بودم که مدال طلای قد کوتاه‌ها را گرفتم. سال1343 هم به عنوان هرکول خوزستان برای بازی‌های آسیایی انتخاب شدم و در این زمان بود که توسط ساموئل خاچیکیان، کارگردان معروف وارد عالم سینما شدم. 54 سال است که فیلم بازی می کنم حدود 180 یا 200 فیلم سینمایی را بازی کردم و همیشه نقش های اصلی منفی سینما را داشتم.

کشکولی ادامه داد: زمانی با کارهای آینه عبرت، خانه ای در آتش، شلیک نهایی، فریاد بی صدا، سازمان چهار و خیلی فیلم و سریال های دیگر معروف شدم. آخرین کار من هم فیلم گشت ارشاد 2 و شهرزاد بود.یک فیلم سینمایی برای محسن دامادی بازی کردم.

وی توضیح داد: سال 56 قهرمان پرتاب دیسک ایران در اصفهان شدم. قهرمان وزنه برداری ایران هم بودم و مدال طلا گرفتم. داور بین المللی وزنه برداری و پرورش اندام نیز هستم. سه مدال طلای آسیا دارم، مربی تیم ملی وزنه‌برداری بودم و اولین مربی تیم پرورش‌اندام ایران هستم. خیلی از شاگردان من قهرمان آسیا و المپیک هستند، اولین مربی ای هستم که تیم جانبازان را در سال62 قهرمان المپیک سئول کردم، بنده مربی خیلی از قهرمان‌های وزنه‌برداری در سال‌های 62 تاکنون بودم. من قهرمان پرتاب دیسک در سال56 هستم، برای فرد قد کوتاهی مثل من خیلی سخت است که قهرمان پرتاب دیسک ایران شود.

کشکولی افزود: دو سال هم در تیم ملی فوتبال در زمان برانکو ایوانکوویچ مربی قدرتی بدنسازی بچه‌ها بودم. زمانی که تیم ملی که رفت بوسان اول شد برانکو موقع رفتن از ایران در هتل المپیک آنقدر صبر کرد تا من رفتم و از من تشکر کرد. آن موقع یحیی گل محمدی، میرزاپور، کعبی، میناوند، نمازی و مبعلی و خیلی از فوتبالیست های معرفی زیز نظر من بدنسازی می کردند زمانی هم نیما نکیسا و گل محمدی با من تمرین می کردند. نیکبخت و گل محمدی اسم من را عموصفر گذاشتند از آن زمان به من عموصفر می گویند.

پیشکسوت ورزش خاطرنشان کرد: الان نامی از من برده نمی شود دلیلش را نمی دانم. حتی اهل سیگار هم نیستم عمر و جوانی ام را در ورزش گذاشته ام بدون دارو خیلی از قهرمانان را قهرمانان را آسیا کردم. از من به عنوان پیشکسوت وزنه برداری پرتاب دیسک یا پرورش اندام استفاده نمی کنند. الان ورزشکاران سمت دارو و مکمل می روند، اگر بدون آمپول و دارو قهرمان تحویل بدهی درست است. کسانی که از دارو استفاده می کنند وقتی به سن بالا می رسند بدنشان افت شدیدی دارد و حتی عمرشان کوتاه می شود ولی زمان ما اینطور نبود.

کشکولی با اشاره به این که ملی پوشان تیم وزنه برداری را از سال 62 تا 67 در سالن هفت تیر تمرین می داده است، گفت: وزنه برداران ما بدون قرص و دارو و آمپول قهرمان شدند و الان یادی از آن ها نمی کنند. هوشنگ کارگرنژاد، علی والی، عطار اشرفی، تقی روحانی، علی پاکیزه جم، رمضان علی تیموری، مهران اسلام پور و خیلی های دیگر که حضور ذهن ندارم از بزرگان این رشته بودند. روحانی اولین کسی بود که وزنه 200 کیلو دوضرب را در آسیا زد. حتی علی مرادی که الان رئیس فدراسیون است آن زمان با ما تمرین می کرد. باید برای پیشکسوتان جشنواره بگذارندیا کسی مثل محمد نصیری به تلویزیون برود و از بیوگرافی ورزش پرورش اندام و وزنه برداری را بگوید.

پیشکسوت دنیای هنر و بازیگری درخصوص اوضاع سینما نیز عنوان داشت: برای جوان‌ها خیلی خوب است ولی برای پیشکسوتان نه. نمی‌دانم چرا به بازیکنان قدیمی کمتر کار می دهند در حالی که سینمای ما سنگینی‌اش روی بازیگران قدیمی است. الان پیشنهادی به من نمی دهند. وزارت ارشاد و خانه سینما کم لطفی می کنند عده ای از کارگردانانبه فکر ما نیستند. آن هایی که مثل من پیشکسوت هستند و زحمت سینما روی دوششان بوده مورد کم لطفی واقع می شوند.
کشکولی اضافه کرد: سال گذشته جشنواره ای برای انجمن بازیگران و بدلکاران برگزار شد و من جایزه بازیگر و بدلکار سینمای ایران را گرفتم. وقتی این جایزه را گرفتم از خوشحالی اشک ریختم، گفتم این جایزه از تمام مدال هایی که سال های سال در گرما و سرما برایشان زحمت کشیدم برای من ارزش بیشتری داشت. من خوردم زمین بلند شدم، مُردم زنده شدم، 54 سال در سینمای ایران زحمت شدم. در فیلم های اکشن به جای خودم بازی کردم. در زمان زلزله کرمانشاه هم جایزه ام را برای فروش گذاشتم. شاید از لحاظ مادی ارزش بالایی نداشت ولی جایزه 54 سال زحمت من در سینما بود. پول آن را به حساب علی دایی واریز کردم تا برای زلزله زده ها کانکس تهیه کند، علی دایی زندگی و وقتش را برای زلزله زده ها گذاشت.

وی در پایان اظهار داشت: توقعی از کسی ندارم همه مردم مشکلات دارند واقعا شرایط زندگی سخت شده است من از مسئولان ایران خواهش می کنم به فکر همه قشر مردم باشند، گرانی را از دوش مردم بردارند. اگر ما انتقاد می کنیم به فکر مردم هستیم من عمرم را کرده ام. دوست دارم به مردم خدمت کنم، هرکس این کار ار انجام دهد ارج برده است.