کوروش باقری: کاهش سهمیه المپیک وزنه‌برداری ایران سیاسی است نه ورزشیسرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری کاهش سهمیه وزنه‌برداری ایران در بازی‌های المپیک را بیشتر تصمیمی سیاسی دانست تا ورزشی.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور، کوروش باقری در گفت‌وگو با فارس، درباره کاهش سهمیه‌های المپیک وزنه‌برداری ایران به 2 زن و 2 مرد به دلیل افزایش تعداد دوپینگ گفت: به اعتقاد من این تصمیم بیشتر از اینکه تصمیمی ورزشی باشد، سیاسی است. از طرفی با توجه به اینکه در بخش بانوان در این سال‌ها سرمایه‌گذاری مناسبی نداشته‌ایم و تازه کار را شروع کرده‌ایم حداقل در المپیک ۲۰۲۰ نباید انتظار خاصی داشته باشیم.

وی با انتقاد از صحبت‌های مرادی گفت: صحبت‌هایی از رئیس فدراسیون دیدم که متأسفانه همه چیز را شخصی می‌کند و این اتفاق را مربوط به دوره قبل می‌داند؛ در حالی که در زمان او نیز یک مورد دوپینگ در رده نوجوانان داشتیم، اما به اعتقاد من این موضوع فراتر از ایران و حتی وزنه‌برداری جهان است. در برخی رشته‌ها که شرقی‌ها از جمله چین و روسیه در آن مدال‌آور هستند با تصمیمات سیاسی به دنبال محدود کردن مدال‌آوری آنها هستند؛ در کشتی هم شاهد چنین اتفاقاتی هستیم.

سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری تصریح کرد: این تصمیم کاملاً ناعادلانه و بیش از همه به ضرر کشوری مانند ایران است که در این رشته همواره جزو بهترین‌های المپیک و جهان بوده و بیشترین ضربه را ما از این تصمیم خواهیم خورد. می‌دانیم که فدراسیون جهانی دوست ندارد این اتفاق بیفتد، اما کمیته بین‌المللی المپیک فدراسیون جهانی را تحت فشار گذاشته و آنها هم برای جلب نظر IOC و حفظ وزنه‌برداری مجبور هستند به این خواسته تن دهند.

باقری افزود: از سوی دیگر فدراسیون جهانی می‌گوید تعداد دوپینگ‌ها از سال 2008 ملاک است در حالی‌که پیش از این روسیه و بلغارستان را از حضور در المپیک 2016 محروم کرده بودند و از طرف دیگر به 9 کشور اجازه حضور در مسابقات جهانی 2017 در آمریکا را ندادند، اما مجدداً به دنبال اعمال و تکرار محرومیت‌های قبلی در قالبی جدید هستند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان به اصلاح این تصمیم امید داشت، گفت: فکر نمی‌کنم فدراسیون کاری از پیش ببرد؛ هرچند امیدوارم به خاطر وزنه‌برداری این اتفاق رخ دهد. همانطور که گفتم این تصمیم، تصمیمی سیاسی است تا ورزشی. از طرفی ما قهرمانان بزرگی داریم که شاید المپیک توکیو آخرین فرصت آنها باشد و اگر این اتفاق رخ دهد و قرار باشد تنها 2 سهمیه داشته باشیم این موضوع نمی‌تواند اتفاق و خبر خوبی برای آنها باشد.

طبق اعلام فدراسیون جهانی وزنه برداری کشورهایی که در خلال سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ دوپینگی های آنها از تعداد ۱۰ تا ۱۹ نفر باشد، می توانند ۲ سهمیه در مردان و ۲ سهمیه در زنان داشته باشند. در این گروه حداقل ۹ کشور قرار می گیرند که از جمله این کشورها بلغارستان، ایران و هند است که در رقابت های کشورهای مشترک المنافع ۵ مدال برده اند.

بنا به قوانین جدید هر کشوری که ۲۰ یا بیشتر از ۲۰ تعداد دوپینگی در خلال سال های یاد شده داشته باشد هم تنها یک سهمیه آقا و یک سهمیه خانم در المپیک ۲۰۲۰ خواهد داشت که کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان، ارمنستان و بلاروس فعلا در این لیست هستند.