نخستین کاپیتان تیم ملی والیبال:

هنوز هم ورزش می کنممحمد شریف‌زاده بوشهری نخستین کاپیتان تیم ملی والیبال با اینکه سال گذشته یک دست خود را از دست داد اما قوی‌تر و سرحال‌تر از همیشه سرکار می‌رود و این را جادوی ورزش می داند.

این پیشکسوت والیبال درباره شرایط حال حاضر خود به خبرنگار صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: هنوز هم با اشتیاق هر روز سرکار می‌روم و در حال حاضر هم روی نقشه‌های کاری‌ام تحقیق و بررسی می‌کنم.

کاپیتان 85ساله والیبال که در حال حاضر تپه نوردی هم می‌کند با بیان اینکه" نداشتن یک دست را محدودیت نمی‌دانم" اظهار کرد: سعی می‌کنم از ورزش دور نمانم. اخبار ورزشی را همیشه دنبال می‌کنم و از موفقیت ورزشکاران ایران سرشار از شوق می‌شوم.

شریف‌زاده که مدال نقره بازیهای آسیایی 1958 توکیو را نیز در کارنامه دارد، شرایط دوران قهرمانی خود در گذشته را متفاوت از امروز می‌داند و در این باره توضیح می دهد: نسل من نسلی بود که کفش نداشتیم والیبال بازی کنیم، کفش‌های مدرسه‌مان را درمی‌آوردیم و با پای برهنه بازی می‌کردیم. زمانی که در در بازی‌های آسیایی مدال‌آوری کردیم اصلا انتظارات ورزشکاران امروز را نداشتیم.

وی ادامه داد: گاهی ما در باشگاهی که ورزش می‌کردیم و مقام قهرمانی می‌آوردیم پول برق را هم به صورت شخصی پرداخت می‌کردیم ماهی 15 ریال می‌دادیم و هیچ توقعی هم نداشتیم. این نسل ما بود و پذیرشمان همان بود ولی نسل فعلی پذیرشش متفاوت است. آن زمان شرایط فرق می‌کرد و در حال حاضر هم خیلی چیزها فرق می‌کند. در حال حاضر ورزشکار دنبال تحصیلات، کسب و کار و صنعت نمی‌رود. فقط ورزش می‌کند که باید بهشان کمک کنند.

نخستین کاپیتان والیبال که سال گذشته دست راست خود را در یک حادثه از دست داد هیچ گاه تسلیم این اتفاق نشد و با اراده ستودنی به زندگی برگشت، وی در این باره توضیح می‌دهد: نداشتن یک عضو از بدن در خیلی از مسائل شخصی ایجاد مشکل می‌کند اما اگر بخواهید همه این مشکلات را سد راه خودتان کنید پایان زندگی درست جلو نمی‌رود، باید ضمن قبول داشتنش با این موارد پیش آمده سازش انجام داد. پذیرش مشکلات باید انجام شود.

وی در پایان گفت: دستم از آرنج قطع شده است اگر موقعیتی به وجود بیاید که دستم را معالجه کنم و بتوانم دوباره پیچ و مهره را راحت ببندم واقعا خوشحال می‌شوم. می‌خواستم برای معالجه به خارج از کشور بروم اما نتوانستم ویزای سفارت انگلیس را بگیرم امیدوارم این اتفاق بیافتاد و بتوانم دوباره از دستم استفاده کنم.