در سالروز شهادت جمعی از ورزشکاران شهرستان ایلام

محمد خرم با صدور بیانیه یاد و خاطره این شهدا را گرامی داشتمحمد خرم با صدور بیانیه‌ ای در سالروز شهادت جمعی از ورزشکاران شهرستان ایلام، یاد و خاطره این شهدا را گرامی داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور، مدیرعامل صندوق حمایت به مناسبت سالروز شهادت جمعی از ورزشکاران شهرستان ایلام در حادثه بمباران هوایی زمین فوتبال بخش چوار در سال ۱۳۶۵، یاد و خاطره این شهدا را گرامی داشت.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

هشت سال دفاع مقدس برای ملت ما مملو از ایثار و جان‌فشانی و سراسر سرافرازی است، شهیدان دفاع مقدس همچون نگيني تابناک، بر تارک حماسه‌سازان ایران‌زمین می‌درخشند.

بی‌شک امنيت و سلامت ما مرهون جان‌فشانی‌های ايثارگران و خون‌های پاک شهيدان هشت سال دفاع مقدس است که هیچ‌گاه نمی‌توانیم و نخواهيم توانست ايثار و فداکاري آنان را به تمام و کمال پاس بداريم.

امام راحل در توصيف اين عزيزان فرمودند: « با کدام قلم و بيان می‌توان از عزيزاني که سنگرهاي جنگ را به محراب مسجد و معراج الي الله تبديل کرند تجليل کرد.»

استان ايلام نيز در طول هشت سال جنگ تحميلي، آماج حملات رژيم بعث عراق قرار گرفت. اما مردم دلاور اين استان تا آخرين لحظه پايداري کرده و از آب و خاک و شرف و ناموس مملکت دفاع کردند.

در 23بهمن سال 1365 واقعه عظيمي در استان ايلام و زمين فوتبال شهر چوار به وقوع پيوست که به جرات می‌توان آن را بزرگ‌ترین رويداد تاريخ فوتبال ايران ناميد.

در تاريخ 23بهمن سال 65 و به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامي و جهت ايجاد فضاي نشاط و شادابي در بين مردم جنگ‌زده استان ايلام، تیم‌های فوتبال منتخب چوار و منتخب جوانان استان ايلام در ساعت 16آغازگر يک مسابقه رویایی و باورنکردنی بودند، نيمه اول اين مسابقه با پيروزي 2بر1 تيم جوانان استان به پايان رسيد، در بين دو نيمه شهيد حسين هزاوه مربي و بازيکن تيم منتخب چوار به بازيکنان، گفت: فرض کنيد در خط مقدم جبهه هستيد.

درحالی‌که حدود ده دقيقه از نيمه دوم گذشته بود ، هواپيماهاي بی‌رحم دشمن بعثي با انواع و اقسام بمب‌ها، زمين فوتبال را تبديل به خط مقدم واقعي کرند. شهيد هزاوه که خودش يک پاسدار بود، لحظاتي قبل از بمباران سعي کرد با فریادهای خود همه را روي زمين بخواباند.

در اين روز خونين يونس تلوکي، مجتبي ناصري، علي نجات کرمي، علي عباسي، محمد کمالوندي، جهانگير کاوه، عبدالرزاق مهديه، صيد محمد زارعي، حسين هزاوه( بازيکنان فوتبال)، حميدرضا رضايتي ( داور مسابقه)، مراد آذرخش، خليل مظفري، سجاد مظفري، محمدجواد مظفري، امجد حيدري(تماشاگران مسابقه) به شهادت رسيدند و علي قيطاسي، رحمت محمودي، الياس گهرسودي، گل مرادفاضلي، فرمان فولادوند و سلمان کرد( بازيکنان فوتبال ) به افتخار جانبازي نائل شدند.

اينک در دوران ثبات و قوام انقلاب شکوهمند اسلامي ايران، مجال آن است تا خاطره جوانمردانی را مرور کنيم و به تکريم شهيداني برآييم که بر قله افتخار ایستاده‌اند، همان سبزهاي سرخي که در قهقهه‌های مستانه‌شان و در شادي وصلشان : عند ربهم يرزقونند.

درپایان یادوخاطره تمامی شهدای انقلاب اسلامی، شهدای دفاع مقدس، شهدای ورزش و شهدای زمین فوتبال چوار در بیست و سوم بهمن‌ماه سال 1365 گرامی می داریم.