مسعود صالحیه: در این سن و سال، اطلاعاتم به‌روز است/ ازدانش پیشکسوتان استفاده کنیدپیشکسوت والیبال و دارنده مدال برنز بازی‌های آسیایی 1345 بانکوک معتقد است پیشکسوتان تنها توجه و احترام می‌خواهند؛ چه خوب است مسئولان با انجام اقداماتی هرچند کوچک به این امر مهم توجه کنند.

مسعود صالحیه پیشکسوت والیبال در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور درباره شرایط حال حاضر خود گفت:

در این سن که 72 سال دارم هنوز مطالب والیبال و اطلاعات مربوط به این رشته ورزشی را با علم روز مطابقت می‌دهم؛ تدریس می‌کنم و می‌خواهم توانایی این را داشته باشم از لحاظ علمی جواب گوی شاگردانم باشم. دوره‌هایی که کلاس مربیگری برگزار می‌کنند، مربیان باشگاه‌ها با من تماس می‌گیرند اطلاعاتم را به روز می‌کنم که بتوانم راهکاری جلوی پایشان بگذارم که به موفقیتشان کمک کند.

وی در ادامه با تاکید براینکه پیشکسوتان فقط احترام و توجه می خواهند، اظهار داشت:

اکثر پیشکسوتان جز احترام به کسوت خود از مسئولان چیزی نمی‌خواهند. از طرفی هم مسئولان ورزشی کشور می‌توانند از تجربیات و دانش پیشکسوتان رشته‌های ورزشی مختلف استفاده کنند. آنان می‌خواهند به عنوان فردی که عمری در جامعه زحمت کشیده‌اند فراموش نشوند. توجه به پیشکسوتان به نفع ورزش کشور است، کاری که تمام کشورهای صاحب ورزش به آن عمل می‌کنند.

وی همچنین اضافه کرد:

به عنوان مثال می‌توانند با درست کردن آرمی مخصوص پیشکسوتان عضو تیم ملّی به آنها توجه کنند. این پیشکسوتان هرجا که می‌روند، می‌توانند این آرم را روی کت خود بزنند که دیگران آنها را بشناسند، این شکل توجه واقعا حال قهرمانان گذشته را خوب می‌کند. خیلی از کشورها علاوه بر اینکه تیم‌های ملّی آنان آنالیزور دارد از برخی از پیشکسوتان به عنوان مربی مشاور استفاده می‌کنند.

صالحیه در پایان با بیان پیشنهادی گفت:

می‌توانند هر دوسال یا سه سال یکبار پیشکسوتان را به یک مراسم حج یا زیارت بفرستند، مگر چه می‌شود؟ چه ایرادی دارد که احترامی به آنان بگذارند؟ این مسائل انگیزه‌ای می شود که جوان‌ها به ورزش روی بیاورند، بدانند اگر فردا روزی در ورزش پیر شدند با احترام و عزت با آنها برخورد می‌شود، متاسفانه هر وزیر یا مدیری که می‌آید وقتی برنامه‌هایش را ارائه می‌کند یکی از بخش‌های آن توجه و حمایت از پیشکسوت‌هاست، حتی برای آن کار گروه هم تشکیل می‌دهند اما اتفاقی نمی‌افتاد، امیدوارم مدیران ارشد ورزشی هم در حرف و هم در عمل ثابت کنند که از پیشکسوتان حمایت می‌کنند.

مسعود صالحیه پیشکسوت باسابقه و پرتجربه والیبال کشور است که از سال 1340 توانست پیراهن تیم ملّی را به مدت 12 سال تا سال 52 برتن کند و سالها نیز در تیم های باشگاهی ازجمله پاس، دخانیات و آبتین طعم قهرمانی کشور را چشیده است، صالحیه توانست در بازی‌های آسیایی 1345 بانکوک همراه با تیم ملی بر سکوی سوم آسیا بایستاد، وی این افتخار را شیرین‌ترین خاطره زندگی‌اش می‌داند، صالحیه 93 بار برای تیم ملّی بازی کرده و 8 سال نیز مربی تیم والیبال ارتش و 20 سال نیز سمت سرمربیگری تیم ملّی والیبال ناشنوایان را برعهده داشته است. وی هم اکنون اصول مربیگری والیبال را از کانال فدراسیون و آموزش و پرورش تدریس می‌کند. جالب توجه است که تیم ملّی والیبال مردان و زنان هردو با مربیگری مرحوم حسین جبارزادگان توانستند مدال برنز و مقام سوم بازیهای آسیایی بانکوک را در سال 1345کسب کنند.